Obecnie w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych działają następujące typy szkół:

4-letnie Technikum o specjalnościach budownictwo, technik urządzeń sanitarnych

4-letnie Technikum usług fryzjerskich

4-letnie Liceum Plastyczne o specjalności  projektowanie graficzne oraz fotografia artystyczna

3-letnia  Branżowa Szkoła I stopnia (od roku szkolnego 2017/2018) (w zawodach: murarz-tynkarz,  monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, fryzjer, elektryk, fotograf, lakiernik samochodowy, kamieniarz, dekarz i inne)
W roku szkolnym 2018/2019 do ZSBiP uczęszcza 410 uczniów z Grudziądza, Chełmna, Łasina, Kwidzyna, Wąbrzeźna, Radzynia, Świecia oraz wielu innych mniejszych miejscowości regionu.

W programie technikum i liceum plastycznego przewidziane są praktyki zawodowe, które odbywają się w różnych instytucjach i zakładach zarówno w Grudziądzu, jak i w innych miastach regionu. Uczniowie Liceum Plastycznego każdego roku przebywają na plenerach, a efekty swoich prac prezentują na jesiennych wystawach. Uczniowie klas zasadniczych praktyczne umiejętności zawodowe nabywają w pracowniach szkolnych, firmach grudziądzkich i w okolicznych miejscowościach. W Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych działają różne koła, w których można rozwijać swoje zainteresowania budowlane, plastyczne, turystyczne (Koło PTTK "Zawrat"), kabaretowe, dziennikarskie, sportowe, strzeleckie, komputerowe, związane z ochroną środowiska i pomocą bliźnim (PCK). Uczniowie technikum co roku biorą udział w okręgowych i centralnych eliminacjach Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, zdobywając punktowane miejsca, co ułatwia im wstęp na wyższe uczelnie, jak również uzyskują wysokie lokaty w konkursach prac dyplomowych.

Młodzież Liceum Plastycznego uczestniczy w ogólnopolskich i regionalnych konkursach plastycznych organizowanych przez różne uczelnie i instytucje, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Chętni uczniowie klas zasadniczych biorą udział w ogólnopolskim Turnieju Budowlanym. Oni również mają osiągnięcia - zdobywają nagrody i jednorazowe stypendia. Duże sukcesy odnoszą również uczniowie w sporcie, szczególnie w biegach, w piłce ręcznej (1 miejsce w Polsce wśród wszystkich szkół budowlanych), siatkowej, a nawet w dżudo i w kolarstwie

Absolwenci doskonale radzą sobie na trudnym rynku pracy, niejednokrotnie podejmując pracę w firmach, w których mieli praktykę, albo uczyli się zawodu, czy też otwierając samodzielną działalność gospodarczą. Wielu z nich kontynuuje naukę na wyższych studiach dziennych i zaocznych. Szkoła ma swoje tradycje. Dużo emocji budzą "otrzęsiny klas pierwszych", które organizowane są przez klasy programowo najstarsze. Pasowani są nie tylko nowi uczniowie, ale również nauczyciele. Młodzież angażuje się w przygotowywanie audycji, wystaw, konkursów, prezentacji, turniejów i innych imprez z okazji np. Walentynek, czy Prima Aprilis.

ZSBiP współpracuje z wieloma firmami, szczególnie budowlanymi, o zasięgu krajowym i europejskim, które nie tylko pomagają materialnie, ale również szkolą uczniów, prezentując najnowsze materiały i technologie. Warto wymienić przynajmniej niektóre z nich: FAKRO, OPOCZNO, CERESIT, ROCKWOOL, EKOBUD, ELEKTRA, NOVA, TROPS, VOX, KRD, Miejskie Wodociągi. Od kilku lat w czasie "drzwi otwartych" uczniowie przygotowują wystawy przedstawiające zaprzyjaźnione firmy. Każdego roku szkoła ogłasza konkurs dla gimnazjalistów pt. "Młody projektant". Najlepsze prace są nagradzane i prezentowane na wystawie w czasie "dni otwartych". Dla uczniów ostatniej klasy gimnazjum uzdolnionych plastycznie przez cały rok prowadzone są konsultacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Free joomla themes, forum web hosting.

Stworzona przez ZSBiP