BibliotekaOpiekunem biblioteki  i czytelni szkolnej jest  mgr Kamilla Dulkowska. Oprócz lektur, literatury pięknej i fachowej, księgozbioru podręcznego  oraz czasopism  w czytelni zorganizowano  Multimedialne Centrum Informacyjne, w skład którego wchodzi 6 komputerów  z dostępem do Internetu, bogatym zestawem encyklopedii i słowników multimedialnych. Uczniowie i nauczyciele mogą również skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego i skanera.


Nasze  internetowe centrum informacji multimedialnej powstało w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: "Pracownie komputerowe dla szkół" oraz "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych".

 

 

 

 

 

 

„Książki – okręty myśli

żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące

swój drogocenny ładunek

z pokolenia na pokolenie”

 

Francis Bacon

 

 

 

 

 

 

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony

Narodowego Czytania 2021

 

 

 

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku.

 

 

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent.

Moralność pani Dulskiej została przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej inicjatorem był Prezydent Bronisław Komorowski. Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Nasza Szkoła, również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W związku z tym dzisiaj zostaną zaprezentowane fragmenty Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej specjalnie wybrane przez nauczycieli języka polskiego. Wstęp przygotowała biblioteka szkolna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE NA ŻĄDANIE - PODSUMOWANIE ANKIET

 

Biblioteka Miejska podsumowała ankiety, przeprowadzone w maju i w czerwcu, w ramach realizacji projektu „Spotkanie na żądanie – odsłona trzecia”. Na główne pytanie projektu, z jakim polskim autorem chciał(a)byś się spotkać, uzyskaliśmy ponad 600 odpowiedzi.

 

Czytelnicy wypełnili:

- 243 ankiety papierowe (dorośli – 201 dorośli, dzieci i młodzież – 42),

- 368 ankiet w formie online (dorośli – 300 dorośli, dzieci i młodzież – 68),

- poza tym wysłali 11 SMS-ów.

Łącznie mieszkańcy Grudziądza i okolic wytypowali ponad 210 nazwisk polskich pisarzy (w kategorii inne: 75 nazwisk, literatura obyczajowa – 72 nazwiska, kryminał – 41, literatura dla dzieci i młodzieży – 26).

Ranking najpopularniejszych autorów w czterech kategoriach:


KRYMINAŁ / SENSACJA


•             Wojciech Chmielarz - 50 głosów;

•             Remigiusz Mróz i Max Czornyj - po 47 głosów;

•             Robert Małecki - 41 głosów;

•             Katarzyna Puzyńska - 39 głosów;;

•             Aleksandra Rumin - 29 głosów;

•             Zygmunt Miłoszewski - 16 głosów;

•             Marek Krajewski - 12 głosów;

•             Marta Matyszczak - 9 głosów;

•             Vincent Severski  i Maciej Siembieda - 8 głosów.

 

LITERATURA OBYCZAJOWA


•             Agata Przybyłek - 57 głosów;

•             Alicja Sinicka - 41 głosów;

•             Olga Tokarczuk - 38 głosów;

•             Łukasz Orbitowski - 36 głosów;

•             Krystyna Mirek - 31 głosów;

•             Katarzyna Michalak - 19 głosów;

•             Magdalena Witkiewicz - 14 głosów;

•             Gabriela Gargaś i Dorota Masłowska - po 10 głosów;

•             Elżbieta Cherezińska i Maria Paszyńska - po 9 głosów.

 

INNE


•             Michał Gołkowski – 27 głosów;

•             Katarzyna Nosowska – 24 głosy;

•             Arun Milcarz – 14 głosów;

•             Bogusław Wołoszański - 13 głosów;

•             Jacek Hugo - Bader i Stanisław Łubieński - po 12 głosów;

•             Marcin Podlewski, Kamila Rowińska i Martyna Wojciechowska - po 10 głosów;

•             Beata Pawlikowska, Wojciech Eichelberger i Wojciech Cejrowski - po 6 głosów.

 

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


•             Nela Mała Reporterka – 15 głosów;

•             Marta Kisiel – 11 głosów;

•             Rafał Kosik – 10 głosów;

•             Andrzej Maleszka - 8 głosów;

•             Anita Głowińska i Agnieszka Chylińska - po 7 głosów;

•             Agnieszka Frączek i Małgorzata Musierowicz - po 5 głosów;

•             Joanna Olech, Małgorzata Strzałkowska i Agnieszka Tyszka - po 4 głosy.

Biblioteka deklaruje, iż w pierwszej kolejności zaprosi tych autorów, którzy zdobyli największą liczbę głosów w danej kategorii. W momencie, gdy nie uda się zorganizować spotkania ze zwycięzcą danego gatunku literackiego - z przyczyn od Biblioteki  niezależnych – zaproszona zostanie  kolejna osoba z listy. Spotkania autorskie zostaną zorganizowane  w okresie od lipca do listopada 2021 roku.

W rankingu nie zostali ujęci autorzy, z którymi zorganizowano spotkania w poprzednich edycjach.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.biblioteka.grudziadz.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO

17.05.2021

 

 

Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 r. Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI), koordynowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), cieszą się w Polsce od wielu lat trwałą renomą swoistego festiwalu informatycznego.

W roku 2021 mają one charakter szczególny — chcemy pokazać możliwe scenariusze przyszłości technologicznej podczas konferencji „Polska w technosferze przyszłości” (zdalnie – 25 maja). W stulecie urodzin Stanisława Lema obchodzimy bowiem rok jego imienia. To doskonała okazja, żeby spróbować zarysować korzyści i zagrożenia cyfrowego świata, który niebawem nadejdzie — podobnie jak czynił to nasz wybitny futurolog. Skoncentrujemy się na najistotniejszych trendach technologicznych: sztucznej inteligencji, informatyce kwantowej, cyberbezpieczeństwie oraz transhumanizmie. Patrząc w przyszłość, mamy solidne fundamenty w naszym doświadczeniu i przeszłości. W 2021 r. jako Polskie Towarzystwo Informatyczne świętujemy jubileusz 40-lecia działalności. Informatyka w Polsce ma niewątpliwie długą tradycję, jednak należy zastanowić się, w jaki sposób nasze osiągnięcia — m.in. w zakresie algorytmiki i programowania — skutecznie wykorzystać w budowaniu gospodarki i społeczeństwa przyszłości. Pora, aby zdolności laureatów międzynarodowych zawodów programistycznych pozwoliły wzmocnić naszą pozycję w cyfrowym wyścigu zbrojeń.

Wiemy, że potencjał intelektualny — który jest naszym głównym zasobem — należy budować już od najwcześniejszych etapów kształcenia. Dlatego od wielu lat wspieramy edukację informatyczną. W tym roku przygotowaliśmy dla młodych adeptów informatyki szczególne wyzwanie — stworzenie gry edukacyjnej w ramach konkursu GEEK. Jak widać obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce skierowane są do szerokiego grona odbiorców — uczestniczą w nich zarówno informatycy, naukowcy, przedstawiciele biznesu, jak i reprezentanci placówek edukacyjnych i administracji państwowej. Możliwość bezpośrednich spotkań daje pole do wymiany doświadczeń
i nawiązania współpracy. Tegoroczna Wielka Gala także będzie miała szczególny charakter — w Filharmonii Narodowej zaplanowaliśmy koncert muzyki współczesnej w wykonaniu orkiestry kameralnej.

Więcej tutaj: https://sdsi.pl/#o-obchodach

 

 

 

 

 

 

NAJNOWSZY RAPORT O STANIE CZYTELNICTWA W POLSCE

42% – NIEDUŻY WZROST POZIOMU CZYTELNICTWA

 

21 kwietnia 2021 roku, Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3 % w skali roku i o 5 % w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.

 

JAK CZYTAJĄ POLACY?

Czytanie książek nadal częściej i chętniej praktykowane jest w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali:

- zakup (45%, wzrost o 4 %),

- pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3 %),

- prezent (34%, wzrost o 3 %).

Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

 

Raport „Stan  czytelnictwa w Polsce w 2020 roku” znajdziesz tutaj:

https://www.bn.org.pl/download/document/1618923121.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH’2021

 

Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo – księgarskiej. Z powodu pandemii obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w roku ubiegłym praktycznie wypadły z grafika. Pojawią się za to w tym roku ze zdwojoną mocą w Internecie, online.

W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: „czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, szczególnego znaczenia nabiera istniejąca sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych z nich jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA – Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów. Natomiast dla czytelników z naszego regionu polecamy posiadającą wiele cennych pozycji – Kujawsko – Pomorską  Bibliotekę Cyfrową.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada w piątek – 23 kwietnia 2021 roku. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

 

A CO Z PRAWAMI AUTORSKIMI?

 

Zagadnienia prawa autorskiego wielu wydają się skomplikowane… A warto powiedzieć o nich choć kilka słów, nie tylko tych związanych z książkami. W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z literą prawa wyróżniamy prawa autorskie osobiste i majątkowe. Autorskie prawa osobiste są prawami „ojcostwa utworu” i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę.

Autorskie prawa majątkowe (ang. copyright) to monopol praw majątkowych na rzecz autora utworu lub posiadacza praw (który najczęściej uzyskał te prawa na mocy umowy z autorem). W naszym kraju autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie, i trwają:

-   przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci;

-   jeżeli twórca nie jest znany – 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu.

Po upływie tego czasu dzieła danego twórcy przechodzą do tzw. domeny publicznej (https://domenapubliczna.org/zasoby/) i można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń
i w dowolny sposób, można także na nich zarabiać. Zawsze jednak należy pamiętać, żeby uznać autorstwo, bez względu na to, czy korzystamy z utworów na domenie publicznej, czy też  na licencjach CREATIVE COMMONS. Nie można zmieniać nazwiska autora i przypisywać sobie lub innej osobie autorstwa danego dzieła (prawa autorskie osobiste).

Prawo autorskie majątkowe dopuszcza wyjątki, kiedy można korzystać z dzieł przed upływem ochrony prawnej nie łamiąc tegoż prawa. Do tych wyjątków należy dozwolony użytek edukacyjny (art. 27) – nauczyciele lub inni pracownicy oświaty nie łamią prawa autorskiego, kiedy dla celów dydaktycznych oglądają z uczniami film, robią ksero wiersza czy fragmentu powieści. Można nawet, co jest szczególnie ważne w zdalnym nauczaniu, przesłać uczniom np. skan fragmentu książki. Ważne, by trafił on do „ograniczonego kręgu osób uczących się, nauczających lub prowadzących badania naukowe”. Udostępnione przez nauczycieli  materiały nie powinny trafić na powszechnie dostępne grupy w mediach społecznościowych i inne serwisy.  Do tej samej grupy możemy zaliczyć także dozwolony użytek osobisty (art. 23) – korzystanie z materiałów (ksero, skan, treści ściągnięte z Internetu) tylko osobiście albo przekazanie ich mamie, tacie, rodzeństwu, rodzinie lub bliskiej koleżance/koledze – nie można ich udostępniać i rozpowszechniać w Internecie czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kolejny wyjątek to  prawo cytatu (art. 29 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Przepis o dozwolonym cytacie stanowi, że w ramach osobiście tworzonego dzieła wolno nam przytaczać urywki rozpowszechnionych utworów. Rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory (np. krótkie wiersze) możemy przytaczać w całości.  Ale uwaga, cytowanie poddane jest pewnym ograniczeniom. Możemy we własnej pracy przytoczyć całość bądź fragment innego dzieła (wszystko jedno, czy jest to tekst, zdjęcie czy film), ale tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione celami takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawa gatunku twórczości…

Dzisiaj tak naprawdę każdy może zostać autorem/twórcą. Wystarczy, że nagramy krótki filmik, zrobimy zdjęcie, plakat, namalujemy obraz czy zrobimy  jeszcze coś innego i umieścimy to w Internecie lub będziemy to udostępniać na wystawach, wernisażach itp.

Osobom, które chciałyby coś publikować i udostępniać, tak, aby mogły z ich pracy korzystać inne osoby przesyłam link do filmiku na Youtube o praktycznym zastosowaniu licencji CREATIVE COMMONS „Czym są licencje CREATIVE COMMONS” https://www.youtube.com/watch?v=ouQowkWRlmA&t=5s

Więcej materiałów o prawie autorskim znajdziecie na https://otwartawiedza.pl/

 

LICENCJE CREATIVE COMMONS


Podstawowym narzędziem Creative Commons są licencje prawne pozwalające zastąpić tradycyjny model „Wszystkie prawa zastrzeżone” zasadą „Pewne prawa zastrzeżone” – przy jednoczesnym poszanowaniu zasad prawa autorskiego. Licencje Creative Commons oferują różnorodny zestaw warunków licencyjnych – swobód i ograniczeń. Dzięki temu autor może samodzielnie określić zasady, na których chce dzielić się swoją twórczością z innymi.
W ciągu dziesięciu lat działalności Creative Commons zbudowała silną pozycję na świecie poprzez intensywną promocję twórczości oraz tworzenie warunków legalnego dostępu do dóbr kultury.

Wszystkie licencje Creative Commons posiadają cechy wspólne (poszanowanie praw autorskich osobistych) oraz dodatkowe warunki wybrane przez licencjodawcę (czy twórcę). Warunki licencyjne są niczym klocki – zasady określone przez daną licencję są wynikiem złożenia razem dwóch lub trzech takich warunków.

Twórca korzystając z licencji zawsze zachowuje prawa autorskie, jednocześnie umożliwia innym kopiowanie i rozpowszechnianie, dodatkowo może określić czy ich wykorzystywanie może odbywać się wyłącznie w warunkach niekomercyjnych lub ograniczyć możliwości tworzenia utworów zależnych.

Twórca wybierający licencje Creative Commons musi odpowiedzieć na dwa proste pytania aby wybrać właściwe warunki licencji. Po pierwsze: czy chce umożliwiać komercyjne użycie swoich dzieł? Po drugie, czy zgadza się na tworzenie utworów zależnych od oryginału, a jeśli tak to czy chce również wymagać aby utwory zależne były dostępne na tej samej licencji? Warunek „Na tych samych warunkach” to mechanizm mający wspierać wolną kulturę
i popularyzację wolnych licencji. Na podobnych zasadach działają takie licencje jak GNU General Public License, używane przez wiele projektów open source (otwartego oprogramowania).

Licencje Creative Commons nie naruszają wolności, które przyznaje prawo autorskie wszystkim użytkownikom w ramach dozwolonego użytku i prawa cytatu. Użycie licencji pozwala na jednoznaczne definiowanie dodatkowych uprawnień dla użytkowników (licencjobiorców). Licencjobiorca musi zawsze dochować warunków licencji, w innym wypadku licencja automatycznie wygasa. Oznacza to konieczność poprawnego informowania o autorze i jego prawach na każdej kopii utworu oraz zakaz korzystania ze środków ograniczających dostęp do tych utworów.


CZTERY PODSTAWOWE WARUNKI LICENCJI CC TO:


1. Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.


2. Użycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych, czyli nie wolno na nich zarabiać.

3. Na tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

4. Bez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Więcej na stronie: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

 

 


21 LUTEGO OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej oraz integracji społecznej to tematyka tegorocznego

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO. Święto obchodzone jest 21 lutego.


Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, aby upamiętnić wydarzenia 1952 roku, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Święto ustanowiono w 1999 roku, a rok później po raz pierwszy je obchodzono. Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe.


Jak wynika z raportów UNESCO, można powiedzieć, że żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - spośród 7 tys. języków będących obecnie w użyciu, 2680, czyli ponad połowa, jest zagrożonych obumarciem. Skala zanikania języków jest bardzo niepokojąca, a proces ten ostatni bardzo przyspieszył - UNESCO szacuje, że procesy wymierania języków mają bezpośredni wpływ na życie 370 milionów ludzi tworzących społeczności rdzenne, które istnieją w 90 krajach i reprezentują 5 tysięcy odrębnych lokalnych kultur. Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie, a także języki Indian obu Ameryk oraz niektóre języki plemion z Indii, m.in. z Andamanów. 80 proc. mieszkańców Ziemi posługuje się 83 językami. Przetrwanie 3,5 tys. najrzadszych zależy zaledwie od 0,2 procent ludzkości. Najbardziej wrażliwe na zagrożenia są te używane wyłącznie w mowie, bo umierają wraz z ostatnimi ludźmi, którzy nimi władają.

"Prognozy nie pozostawiają złudzeń co do tego, że negatywne tendencje będą się nasilać. Obecnie 97 procent mieszkańców naszej planety komunikuje się za pośrednictwem tylko 4 procent dostępnych na świecie języków, podczas gdy zaledwie 3 procent ludzi używa pozostałych 96 procent istniejących języków" - podaje UNESCO. Zdecydowana większość ludzkości posługuje się zaledwie kilkoma językami. Najpopularniejsze języki ojczyste to - wg publikacji "Języki świata" UNESCO z 2008 r. - mandaryński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln).

Przyczyny zanikania języków są złożone. Jedną z nich jest fakt, że języki dominujące wypierają te bardziej lokalne. Bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywają migracje - ze wsi do miast, z obszarów biedniejszych do bogatszych, bardzo często jest tak, że członkowie społeczności, po opuszczeniu swojej miejscowości porzucają także swój język. Do procesu zanikania języków przyczyniają się także - paradoksalnie - systemy edukacji, które prowadzone są zazwyczaj w językach dominujących.

Dlaczego języki rdzenne są tak cenne? Każdy język ma w sobie zakodowaną określoną wiedzę, kulturę. Tracąc język, tracimy unikalne dziedzictwo budowane przez wiele pokoleń. Dla społeczności lokalnych język jest wyrazem ich tożsamości i odmienności kulturowej, zapisem własnego unikalnego sposobu myślenia i postrzegania świata, a także narzędziem, nie tylko komunikacji, integracji społecznej i edukacji, lecz również przekazu wiedzy, tradycji, historii danej społeczności. Szczególnie języki społeczności rdzennych ściśle związanych z przyrodą, mogą kryć w sobie wiedzę bardzo dla nas cenną w dobie nadciągającej katastrofy klimatycznej i zaniku bioróżnorodności. W języku mogą być zapisane konkretne informacje, jak nazwy roślin, zwierząt czy zjawisk przyrodniczych, ale też pewien sposób patrzenia na świat, porządkowania go.

To, że dany język jest zagrożony, nie oznacza jeszcze wyroku, znane są przypadki, gdy dało się odwrócić los ginącego języka. Sztandarowym przykładem jest język z wyspy Man, który został już uznany za wymarły, ale dzięki staraniom rewitalizacyjnym udało się go przywrócić. Na wyspie są szkoły, w których funkcjonuje edukacja w tym języku. Jednak procesy rewitalizacyjne wymagają czasu, są zakrojone na pokolenia i nie można się spodziewać szybkich rezultatów. Trudno przesądzić, kiedy język umiera. Czasem impuls do jego ratowania, który wychodzi od bardzo wąskiej grupy osób, po dłuższym czasie sprawa, że liczba użytkowników języka zaczyna się zwiększać. Dlatego stworzono kategorię języków uśpionych, która wprawdzie być może nie są używane, ale jest szansa na to że ten proces da się odwrócić.

Najbardziej udaną próbą przywrócenia życia językowi jest przypadek hebrajszczyzny. Oryginalny język Starego Testamentu nie był używany na co dzień od setek lat poza liturgią żydowską. Poczynając od XIX w., hebrajski zaczął być używany w Palestynie wśród członków ruchu kierowanego przez Eliezera Ben-Jehudę (1858-1922), którego syn był pierwszym rodzimym użytkownikiem języka nowohebrajskiego. Po założeniu państwa Izrael w 1948 r. hebrajskiego uczono w izraelskich szkołach, a imigranci przechodzili na hebrajski, co niestety odbyło się kosztem innych języków tradycyjnie związanych z kulturą żydowską, jak jidysz lub ladino.

UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem z nich: kaszubski, białoruski, jidysz, rusiński, romski, poleski, wilamowski (język germański, którym mówi obecnie około 60 mieszkańców miasteczka Wilamowice koło Bielska-Białej), a także słowiński, który od lat 60. XX wieku uważany jest za wymarły. Polszczyzna jest jednym z 25 najpopularniejszych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.

UNESCO, obchodząc Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, stara się sformułować problematykę, na która chce danego roku zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej. W tym roku określono ją, jako "Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej".

"Tegoroczna edycja przypada na okres wzmożonej aktywności pandemii COVID-19, dokonującej bezprecedensowych strat i zakłóceń w funkcjonowaniu systemów edukacyjnych na całym świecie. Przyczynia się także do dalszego pogłębienia istniejących od dawna zjawisk nierówności w dostępie do edukacji, prowadzących do marginalizacji i wykluczeń z życia społecznego. Temat Dnia +Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wkluczeniom w edukacji+ podkreśla rolę zarówno języków ojczystych, jak i wielojęzyczności jako czynników sprzyjających integracji społecznej i inkluzywności w edukacji. Bez nich niemożliwe jest osiągnięcie głównego założenia Agendy 2030 dla zrównoważonego rozwoju, aby nikogo nie pozostawić w tyle. Edukacja, której podstawą jest język ojczysty, czy, ściślej mówiąc - język matczyny - pierwszy z którym człowiek ma do czynienia - musi rozpoczynać się od najwcześniejszych lat, jeśli ma stać się fundamentem rozwoju, a także wyższych etapów nauki, częstokroć w innym już języku" - można przeczytać na stronie UNESCO.

"Zwracając uwagę na znaczenie właściwej opieki i edukacji wczesnoszkolnej, tegoroczne obchody Dnia pełnią także rolę apelu kierowanego do decydentów, nauczycieli, wychowawców i rodziców o ich większe zaangażowanie w edukację wielojęzyczną i edukację włączającą jako narzędzi odbudowy i ożywienia systemów nauczania niszczonych przez pandemię COViD-19" - podkreśla UNESCO.

 


autor: Agata Szwedowicz

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego,126152.html

 

 

 

9 LUTEGO OBCHODZIMY  DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU’ 2021


 

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada we wtorek - 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, a także łącząc zaangażowanie wielu instytucji i rodziny, czyli najbliższego otoczenia młodego człowieka. Internet to przestrzeń, która niesie za sobą wiele korzyści, ale także niebezpieczeństw. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Co roku, PCPSI podejmuje liczne działania, które mają służyć realizacji powyższych celów. Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji DBI (obejrzyj relację z Konferencji DBI 2020 oraz wystąpienia prelegentów), adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Konferencja odbędzie się 9 lutego 2021 r. w formule online.


 

 

 

 

 

 


Na stronie internetowej https://www.saferinternet.pl można znaleźć  wiele przydatnych informacji i materiałów skierowanych do nauczycieli iuczniów, z którymi warto się zapoznać:

https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html

 

 

Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom
w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).

Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl

 

 

Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak pornografia dziecięca, pedofilia, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Projekt realizowany przez NASK.

Więcej informacji: www.dyzurnet.pl

 

 

 

ŻYCZENIA MIKOŁAJKOWE

 

 

6 grudnia - jak wiecie,

Święty Mikołaj lata po świecie,

Dźwiga swój worek niezmordowanie

I każdy z Nas prezent dostanie.

A kiedy rozda już wszystkie prezenty,

Wraca do nieba uśmiechnięty.

 

Uśmiechu, radości i dużo zdrowia życzą Mikołajki z ZSBiP

 

 

 

 

#ZNOWUCZYTAMCHALLENGE

 

W nawiązaniu do trwającej przez cały listopad AKCJI CZYTAJ PL zachęcamy do wzięcia udziału w ustanawianiu rekordu największej liczby osób czytających e-booki i audiobooki #ZNOWUCZYTAMCHALLENGE.

Do wyzwania #ZNOWUCZYTAMCHALLENGE, które potrwa przez cały weekend 27-29 LISTOPADA, mogą stanąć wszyscy czytający. Wystarczy, że choć raz, w ciągu trzech dni, podczas których będzie trwało ustanawianie rekordu, opublikujecie w swoich kanałach społecznościowych zdjęcie ilustrujące gdzie i jak czytacie elektroniczne książki oraz opatrzycie je hasztagiem #ZNOWUCZYTAMCHALLENGE.

Chwyćcie swoje czytniki i telefony i przyłączcie się do wyzwania #znowuczytamchallenge – niech to będą 72 godziny wypełnione czytaniem, Waszymi ukochanymi tytułami i twórczością ulubionych autorów, np. jednego z 12 dostępnych w Czytaj PL 2020.

Niezależnie od tego czy akurat odpoczywacie w domu, sprzątacie, spacerujecie czy gotujecie, a może uprawiacie sport – pokażcie innym jak spędzacie weekend z e-bookami i audiobookami.

Od piątku 27 listopada do niedzieli 29 listopada publikujcie w mediach społecznościowych zdjęcia pokazujące Was w trakcie lektury i oznaczajcie je tagiem #znowuczytamchallenge. Pokażcie wszystkim, że czytać albo słuchać książek można w każdych okolicznościach - nawet tych najbardziej niecodziennych i najmniej oczywistych. Wypełnijmy Instagram, Facebook i TikTok zdjęciami i filmami czytających #znowuczytamchallenge. Do wypróbowania polecamy oczywiście 12 znakomitych tytułów z Czytaj PL 2020, które możecie pobrać korzystając z aplikacji Woblink.

UWAGA! Autorzy wszystkich publicznych postów, w których pojawią się zdjęcia oznaczone tagiem #znowuczytamchallenge, wezmą udział w ustanawianiu rekordu oraz w konkursie, w którym nagrodami są koszulki Czytaj PL 2020.

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji Czytaj PL, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.

Inormacje o akcji znajdują się pod linkiem:

https://www.facebook.com/events/3267340930058713

 


 

 

 

 

 

 

 

Kod QR do pobrania

 

 

 

 

 

 

AKCJA CZYTAJ PL – „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”

ZNOWU CZYTAM!


DWANAŚCIE BESTSELLERÓW ZA DARMO PRZEZ CAŁY LISTOPAD


Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie

 

Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno widoczna będzie w przestrzeni wirtualnej. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso.

Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana i rozwijana od 7 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także
z partnerującymi jej miastami (Grudziądz również jest miastem partnerującym).


Organizatorzy akcji proponują pozycje polskich i zagranicznych pisarzy.


W tym roku do pobrania są następujące tytuły:

1. Karolina Macios, Czarne morze;

2. Remigiusz Mróz, Głosy z zaświatów;

3. Mariusz Szczygieł, Nie ma (zbiór reportaży, za które autor otrzymał Nagrodę Nike w 2019 roku) - w naszej bibliotece dostępne są inne pozycje Mariusza Szczygła;

4. Mikołaj Łoziński, Stramer;

5. Dominika Słowik, Zimowla (autorka została wyróżniona tegorocznym Paszportem Polityki);

6. Robert Małecki, Zadra (w bibliotece szkolnej dostępne inne tytuły tego autora);

7. Jakub Ćwiek, Topiel;

8. Paulina Hendel, Strażnik;

9. Andri Snaer Magnason, O czasie i wodzie;

10. Wojciech Drewniak, Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL;

11. Jakub Małecki, Horyzont (dostępna również w wersji papierowej w bibliotece szkolnej);

12. Stefanie Stahl, Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem.

 

 

Akcja trwa do 30 listopada! Więcej informacji pod linkami:

https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

https://akcja.czytajpl.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

Ambasadorem akcji #CZYTAJPL w naszej szkole jest Krystian Woźniak z klasy IIIAT, który zachęca Was do czytania na Facebooku:

https://www.facebook.com/krystian.wozniak.754/posts/1219850048398088

 

 

 

Kod QR do pobrania

 

 

 

Gorąco zachęcam Was do udziału w akcji - można nie ruszać się z kanapy i przyczynić się do pobicia kolejnego rekordu!!!


Kamilla Dulkowska - wasza biblioteka

 

 

 

 

SPOTKANIA AUTORSKIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

 


Zaplanowane na listopad spotkania autorskie w ramach projektu „Spotkanie na żądanie- odsłona druga” odbędą się w formie online na profilu FB Biblioteki.

 

SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH godz. 18:00

 

17.11 – Paweł Sołtys czyli Pablopavo, autor książek Mikrotyki, i Nieradość, laureat nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek.

 

23.11 – Magdalena Grzebałkowska, autorka bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego oraz Beksińscy. Portret podwójny, laureatka Nagrody Nike Czytelników za książkę 1945. Wojna i Pokój

 

SPOTKANIA DLA DZIECI godz. 17:00


19.11 – Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich autorów książek dla dzieci, którego książki weszły na listę lektur szkolnych; laureat wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

26.11  –  Eliza Piotrowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, autorka przewodników dla najmłodszych czytelników m.in. o Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Rzymie, serii książek o Cioci Jadzi oraz Święci Uśmiechnięci.

 

Spotkania będzie można śledzić bez konieczności posiadania i logowania się na Facebooka. Link do profilu Biblioteki na FB:

 

https://www.facebook.com/BibliotekaMiejskaGrudziadz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOLEJNE SPOTKANIE AUTORSKIE

 

17 listopada o godz. 18:00 w sali konferencyjnej na Marinie przy ulicy Portowej 8 odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo).

Jest to kolejne spotkania organizowane w ramach projektu „Spotkanie na żądanie – odsłona druga” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w Wypożyczalni Głównej Biblioteki Miejskiej przy ulicy Legionów 28. Biblioteka jest czynna w godzinach:

 

Poniedziałek – Środa: 10:00 – 18:00

Czwartek: 9:00 – 14:00

Piątek: 10:00 – 18:00

 

 

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo (ur. 30 marca 1978 w Warszawie) – wokalista, muzyk, autor tekstów piosenek i opowiadań, kompozytor. Jest Laureatem Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka Popularna. Trzy lata później został nominowany w kategorii Literatura za zbiór opowiadań Mikrotyki.

Pablopavo od 2003 roku jest jednym z filarów zespołu Vavamuffin. W 2009 roku rozpoczął karierę solową. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem „Pablopavo” (samodzielnie lub z zespołem „Ludziki”) jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu.

Paweł Sołtys jest autorem tekstów i opowiadań drukowanych w „Studium”, „Lampie” i „Ricie Baum”. W 2017 roku zadebiutował wydanym przez Wydawnictwo Czarne zbiorem opowiadań Mikrotyki, znakomicie przyjętym przez krytyków. Wiosną 2018 został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Został Laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2018 był także nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018. We wrześniu 2019 roku ukazała się druga książka Sołtysa Nieradość, również wydana przez Wydawnictwo Czarne. Opublikował również opowiadanie zatytułowane Co się robi, gdy się wydało książkę. Jako dziennikarz związany był ze stacją radiową Roxy FM, w której prowadził autorską audycję „Tramwaj z Pragi”. Realizacja programu została zakończona 1 stycznia 2014 roku, kiedy to szefostwo stacji zrezygnowało z autorskich audycji wielu artystów.

Zachęcam do wzięcia udziału

Kamilla Dulkowska

 

 

 

 

UWAGA - WAŻNY KOMUNIKAT!!!

 

NOWE TERMINY SPOTKAŃ W RAMACH PROJEKTU

„SPOTKANIE NA ŻĄDANIE – ODSŁONA DRUGA”

 

• Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke zostało przełożone z 19 października na 19 listopada (czwartek), godz. 17:00. Miejsce spotkania: Centrum Kultury TEATR ul. Teatralna 1.

• Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską zostało przełożone z 22 października na 23 listopada (poniedziałek), godz. 18:00. Miejsce spotkania: Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7.

Wejściówki na spotkania zachowują ważność!!!

 

 

 

 

WAŻNE STRONY!!!

 

#TerazCzasNaCzytanie


 

 

Drodzy uczniowie/czytelnicy, w tym trudnym czasie nie zapominajcie o czytaniu książek. Przypominam, że biblioteka działa normalnie (można poprzez e – dziennik zarezerwować sobie książkę i umówić się ze mną na odbiór), ale dla tych, którzy nie zdążyli zajrzeć do biblioteki szkolnej polecam też te cyfrowe. Wśród zbiorów obok literatury są tam również zbiory starodruków, fotografie i czasopisma.

 

 

 

 

 

Zawsze jest dobry czas na czytanie!


Czytanie online bez ryzyka zakażenia.

 1. https://lektury.gov.pl/To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również na czytnik e - book czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.2. https://wolnelektury.pl/

 

Znajdziesz tu 5617 darmowych utworów, do których masz prawo: literatura do czytania i słuchania. Oprócz lektur masz do dyspozycji wiele tytułów książek, wiersze, obrazy, audiobooki…
3. https://klp.pl/

 

Znajdziesz tutaj nie tylko lektury, ale także streszczenia i opracowania lektur, analizy i interpretacje wierszy, epoki, motywy literackie.

 

 


4. http://bookto.pl/kategoria/17-lektury-szkolne/p-n/t-e1/1

 

E-Biblioteka bezpłatnych lektur szkolnych. Około 300 lektur szkolnych zalecanych przez MEN możecie za darmo ściągnąć z legalnych źródeł poprzez internetowy serwis bookto.pl.

Zbiór udostępniony na bookto.pl zawiera lektury dla wszystkich poziomów nauczania - od pierwszych klas szkoły podstawowej po liceum. To przede wszystkim książki z kategorii klasyka literatury, czyli dzieła, które trafiły już do domeny publicznej i można z nich korzystać bez ograniczeń lub zostały udostępnione na wolnej licencji.

Znajdziemy wśród nich zarówno najważniejsze pozycje z polskiej literatury, jak "W pustyni
i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, "Bajki" Ignacego Krasickiego, "Chłopi" Władysława Reymonta" czy "Dziady" i "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza, lecz także lektury najsłynniejszych pisarzy obcojęzycznych - od "Iliady" Homera, "Romeo i Julii" Szekspira przez "Świętoszka" i "Skąpca" Molliera po "Chatę wuja Toma" Beecher Harriet Stowe.

Zebrane w katalogu darmowe lektury pochodzą z platform: cdp.pl, ebookpoint, koobe, ktoczyta.pl, nexto, publio, virtualo, woblink oraz wolnelektury.pl. Udostępnione książi czytać na komputerze, tablecie, smartfonie czy dowolnym czytniku ebooków w formatach: epub, mobi i pdf. Do korzystania z plików epub na komputerach stacjonarnych warto zainstalować sobie darmowy program Adobe Digital Edition (ADE), który można pobrać na stronie:

https://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1719,e-biblioteka-bezplatnych-lektur-szkolnych5. https://ninateka.pl/

 

Teatr, kino, sala koncertowa, galeria sztuki, literatura, publicystyka, media i technologie.  W NINATEKA.PL znajdziecie wszystko to, z czego składa się współczesna kultura audiowizualna.

 

6. https://www.legimi.pl/

https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/W sieci znajdziemy wiele usług oferujących e - booki oraz audiobooki, jednak to Legimi “plusuje” jedną z największych baz. Akcja  #TerazCzasNaCzytanie daje możliwość pobrania nieodpłatnie na urządzenie mobilne wskazanych na stronie Lemini tytułów książek. W dodatku ebooki otrzymane w ramach akcji promocyjnej możesz czytać bezterminowo w aplikacjach Legimi, dostępnych na smartfony, tablety, wybrane modele czytników ebooków, a także komputery. Ebooków nie można ściągnąć na dysk komputera. Są one dostępne jedynie w aplikacji Legimi (również offline). Kod promocyjny uprawnia do odbioru jednej książki. Nie musisz wykupywać subskrypcji. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty nielimitowanego dostępu do całej biblioteki Legimi, możesz wykupić odpowiedni abonament z darmowym okresem próbnym. Wybrane tytuły posiadają wersję audio z lektorem. Wersje dźwiękowe są wówczas w pełni zsynchronizowane z ebookiem, dzięki czemu możesz rozpocząć słuchanie dokładnie w miejscu, w którym przerwane zostało czytanie.

 

Jak otrzymać dostęp do książek?

1. Wpisz kod "czytamy" i pobierz ebooka lub audiobooka na stronie Legimi.

2. Wybierz książkę (z podanej na stronie oferty), a następnie zaloguj się lub zarejestruj w Legimi.

3. Pobierz aplikację mobilną Legimi. Po zalogowaniu się wybrana książka znajdzie się na Twojej wirtualnej półce.

 

7. https://www.storytel.com/pl/pl/


Tysiące audiobooków i e-booków w Twoim telefonie!

Słuchaj tysięcy audiobooków - od mrocznych kryminałów, przez wzruszające romanse i zapierające dech w piersi thrillery, po ważne biografie. Już dziś odkryj bibliotekę Storytel!
Storytel oferuje aż 30 - dniowy okres próbny, ale za to skupia się przede wszystkim na audiobookach. W aplikacji znajdziemy więc nie tylko wiele znanych i lubianych pozycji (takich jak cała seria Harrego Pottera), ale też wiele oryginalnych produkcji Storytel. Odsłuchamy więc spójne, jednoodcinkowe opowieści, ale też seriale. Czytane zresztą przez głosy znane z radia czy kina - usłyszymy m.in. Martę Żmudę - Trzebiatowską czy Cezarego Pazurę.

Dla osób, które nie lubią się ograniczać, Storytel oferuje także nielimitowany dostęp do audiobooków w abonamencie 34,90 zł miesięcznie.

 

 

Miłej lektury i pięknych wrażeń!!!

 

 

 

WIRTUALNE TARGI KSIĄŻKI W  EMPIKU

14 – 25 PAŹDZIERNIKA 2020 ROKU

 

 

RABATY DO – 60%

 

poniżej link do strony:

https://www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki

 


 

 

BESTSELLERY WRZEŚNIA W EMPIKU


Na liście najlepiej sprzedających się książek znajdziecie wielu znanych i poczytnych autorów polskich i zagranicznych: min. dwie nowe pozycje Remigiusza Mroza (seria o Chyłce  i inne tytuły książek pisarza dostępne są w bibliotece szkolnej), nowość od Maxa Czornyja (Inną i Rzeźnika znajdziecie w naszej bibliotece), Hobbita autorstwa J. R. R. Tolkiena – zaskoczeni? (oczywiście  dla wielbicieli  literatury fantasy Hobbit, Upadek Gondolinu i trylogia Władca Pierścieni do wypożyczenia w bibliotece ZSBiP), Dublerkę, której jedną ze współautorek jest B. A. Paris – autorka jednego z najbardziej poczytnych thrillerów psychologicznych Za zamkniętymi drzwiami (w naszej bibliotece!!!), nowy tytuł od Katarzyny Nosowskiej i wiele innych ciekawych pozycji.

 

Listę  20 najlepiej sprzedających się książek znajdziecie pod tym linkiem:

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/bestsellery-wrzesnia-w-empiku-oto-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-ksiazek/z9bt1kc,681c1dfa

 

Gorąco polecam

Kamilla Dulkowska

 

 

 

W PAŹDZIERNIKU  OBCHODZIMY

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Październik już od wielu lat jest miesiącem, w którym swoje święto obchodzą biblioteki szkolne. Tradycje MMBS sięgają 1999 roku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego – International Association of School Libriarianship (IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Święto to przypadało na czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu. Wciąż wisi nad nami widmo zagrożeń epidemicznych. Mimo to, a może właśnie na przekór temu, warto organizować obchody MMBS, ponieważ jest to dobra okazja do zwrócenia uwagi na bibliotekę, pokazania jej oferty, dorobku oraz sprawności organizacyjnej.

Nauczyciele bibliotekarze od lat wykazują wiele inwencji, by w sposób niekonwencjonalny i atrakcyjny zaznaczyć w swoich szkołach święto biblioteki. Dzięki temu w wielu szkołach Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych wszedł na stałe do kalendarza corocznych przedsięwzięć – tak jak w ZSBiP. W tym czasie biblioteki szkolne organizują wystawki, konkursy, akcje czytelnicze i imprezy okolicznościowe, które pokazują ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz  w rozwijaniu pasji i zainteresowań nie tylko czytelniczych.

 

 

 

 

Tegoroczne obchody MMBS odbywają się pod hasłem:

 

„Z książką Ci do twarzy”

 

Co kryje się pod słowem „książka”?

 

O książce możemy powiedzieć, że jest to zapis myśli ludzkiej, dokument piśmienniczy, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron (powyżej 48 stron) i o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki (inaczej – wydawnictwa zwartego) wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój. Współcześnie, oprócz tradycyjnej książki drukowanej, występuje również książka w postaci tzw. e – booka,  inaczej nazywana książką elektroniczną lub e – książką. Jej treść zapisana jest w formie elektronicznej, przeznaczonej do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym takim jak komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych czy smartfon. Jeszcze inną formą dzisiejszej książki jest audiobook, inaczej książka mówiona, czyli nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst. Bez względu na to, czy jest to tradycyjna książka drukowana, e – book czy też audiobook – wszystkie te formy książki gromadzone są w bibliotece.

 

A co oznacza wyraz „biblioteka”?

 

Słowo „biblioteka” pochodzi od greckiego „bibliotheke” (gdzie „biblion” albo „biblos” to księga, a „theke” – składnica) i oznacza pomieszczenie dla książek, księgozbiór lub instytucję gromadzącą i udostępniającą książki oraz inne materiały biblioteczne. Biblioteka jest instytucją społeczną, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały oraz informacje o materiałach bibliotecznych własnych i innych bibliotek.

Najwcześniejsze wzmianki o bibliotekach pochodzą już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt
i Chiny). Jedną z najstarszych, znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niwie z VII wieku p.n.e. (ówczesna Mezopotamia a obecnie tereny Iraku).

 

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu proponuje trochę inne niż zwykle obchody październikowego święta.  Chciałabym gorąco Was zachęcić do udziału w następujących przedsięwzięciach:

 

1. „Książkowa lista przebojów” – za pośrednictwem e - dziennika możecie nadsyłać propozycje książek, które warto przeczytać i polecić innym. Z nadesłanych przez Was propozycji stworzymy wspólnie listę książek wartych przeczytania, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA/Moja biblioteka.

2. „Wirtualny Kiermasz Książek” - za pośrednictwem sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl. Zasady uczestnictwa  są bardzo proste: specjalny kod uprawnia klienta do zakupu wybranych przez niego pozycji w cenach katalogowych – Kod szkoły K.GRQ.GRU.ZŁ-2.

Dzięki zakupom, których dokonacie biblioteka szkolna zyskuje możliwość uzbierania kwoty do wykorzystania na dowolne gratisowe książki z oferty sklepu internetowego TULISZKÓW i na powiększenie zbiorów, ponieważ wszystko, co zostanie zakupione
z podaniem kodu szkoły, odkłada się na konto biblioteki.

Sklep oferuje w przypadku wielu książek, poza opisami, także obszerne ich fragmenty (Zobacz fragment książki) oraz filmy na ich temat (Zobacz film o książce).

http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

 

Kamilla Dulkowska 


 

 

 

LITERACKA NAGRODA NOBLA 2020

 

Literacka Nagroda Nobla 2020 - najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie -  została przyznana. Zdobyła ją amerykańska poetka i eseistka Louise Glück. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za "jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym".

 

Louise Glück to laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 roku tomikiem poezji Firstborn i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera. Jury przyznającego Nagrodę im. Tomasa Transtroemera przewodniczy członek komitetu noblowskiego Per Waestberg.

 

 

 

 

 

NAGRODA NIKE 2020

RADEK RAK

 


Literacka Nagroda Nike w tym roku trafiła do Radka Raka za Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. To już 24 edycja nagrody Nike, przyznawanej od 1997 roku.

Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za Puste niebo nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki" - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli nawiązuje do Słowa o Jakóbie Szeli Brunona Jasieńskiego. Radek Rak jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. "Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar - galicyjskich ziemian".

Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata - mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

 


 

WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻEK

 

Powoli zbliżają się Mikołajki i  Święta Bożego Narodzenia, dlatego już teraz serdecznie zachęcam do skorzystania z oferty  kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

Zasady są proste: specjalny kod uprawnia klienta do zakupu wybranych przez niego pozycji
w cenach katalogowych - Kod szkoły K.GRQ.GRU.ZŁ-2.

Dzięki zakupom, których dokonacie biblioteka szkolna zyskuje możliwość uzbierania kwoty do wykorzystania na dowolne gratisowe książki z oferty sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl i na powiększenie zbiorów, ponieważ wszystko, co zostanie zakupione z podaniem kodu szkoły, odkłada się na konto biblioteki.

Sklep oferuje w przypadku wielu książek, poza opisami, także obszerne ich fragmenty (Zobacz fragment książki) oraz filmy na ich temat (Zobacz film o książce).

 

 

 


W załączniku znajdują się informacje o kiermaszu wirtualnym

Kod szkoły K.GRQ.GRU.ZŁ-2

Poniżej nowy katalog

http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

Gorąco  polecam

Kamilla Dulkowska – biblioteka szkolna

 

 

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SPOTKAŃ AUTORSKICH

 

19 października o godz. 17:00 w Klubie Akcent przy ulicy Wybickiego 38 odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke.


Grzegorz Kasdepke (1972)


 

 

Najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z ponad jego kilkudziesięciu tytułów uzyskały status bestsellera (m. in. "Kacperiada…" czy "Horror, czyli skąd się biorą dzieci"). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

 

 

 

 

Natomiast 22 października o godz. 18:00 w Filii nr 13 przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbędzie się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską.


Magdalena Grzebałkowska (1972)


 

 

 

Polska pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie.

Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”. Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

 

 

 


Są to kolejne spotkania organizowane w ramach projektu „Spotkanie na żądanie – odsłona druga” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od dziś - 5 października - do wyczerpania w Dziale dla Dzieci i Młodzieży (Grzegorz Kasdepke) oraz Wypożyczalni Głównej (Magdalena Grzebałkowska) w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Legionów 28 w godzinach 10:00- 18:00.

 


Serdecznie polecam

Kamilla Dulkowska – biblioteka ZSBiP

 

 

 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ BONDĄ


W czwartek 1 października o godz. 18:00 w Klubie Akcent przy ulicy Wybickiego 38, Biblioteka Miejska, organizuje spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą. Jest to drugie spotkanie organizowane w ramach projektu „Spotkanie na żądanie – odsłona druga” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od dziś (tj. od 14 września) do wyczerpania
w Wypożyczalni Głównej w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Legionów 28 w godzinach 10:00- 18:00.

 

 

Katarzyna Bonda (ur. 26 sierpnia 1977 roku w Białymstoku) - polska dziennikarka i scenarzystka białoruskiego pochodzenia, pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. W 2007 zadebiutowała powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, która zdobyła uznanie i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, a przez wydawnictwo Media Express została wyróżniona nagrodą Debiut Roku. Okularnik zdobył tytuł Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska.

Katarzyna Bonda do polskiej powieści kryminalnej wprowadziła nowy typ detektywa, którym jest psycholog policyjny Hubert Meyer. Postać ta występuje w powieściach: Sprawa Niny Frank (2007), Tylko martwi nie kłamią (2010) i Florystka (2012) oraz epizodycznie w Okularniku (2015). Napisała także dokumenty kryminalne Polskie morderczynie (2008) i Zbrodnia niedoskonała (2009, wspólnie z Bogdanem Lachem).

 

 

 

 

Gorąco polecam

Kamilla Dulkowska

 

 

 

BALLADYNA JULIUSZA SŁOWACKIEGO LEKTURĄ DZIEWIĄTEJ ODSŁONY

NARODOWEGO CZYTANIA’2020

 

 

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

 

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.

 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.


Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Nowele polskie były lekturą Narodowego Czytania w 2019 roku. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Ostatecznie akcja Narodowego Czytania 2019 przebiegała pod hasłem OSIEM LEKTUR NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE.


 

 

Wybrano następujące tytuły:


1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2. Dym – Maria Konopnicka;

3. Katarynka – Bolesław Prus;

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;

5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych od początku trwania inicjatywy przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W roku ubiegłym zostały zaprezentowane fragmenty następujących utworów literackich:

- Rozdziobią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego

i

- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza.


 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ


 

W piątek 11 września o godz. 17:00 w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Ałbeną Grabowską. Jest to pierwsze z pięciu spotkań. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od dziś w punkcie wypożyczania Biblioteki Miejskiej przy ulicy Legionów 28.

 

 

 

 

Ałbena Kateryna Grabowska - Grzyb (ur. 1971 w Pruszkowie) – polska pisarka, lekarz neurolog i epileptolog. Pisze książki dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W 2014 roku była ambasadorką akcji „Solidarność kobiet ma SENS“. Na podstawie jej powieści powstał serial „Stulecie Winnych“ – dostępna w bibliotece szkolnej.

 

 

 

 

 

Twórczość:

- O małpce, która spadła z drzewa, 2010;

- Tam, gdzie urodził się Orfeusz, 2011;

- Julek i Maja w labiryncie, 2011;

- Coraz mniej olśnień, 2012;

- Julek i Maja. Powrót do gry, 2012;

- Julek i Maja. Podróż w nieznane, 2013;

- Julek i Maja. Misja w czasie, 2014;

- Lot nisko nad ziemią, 2014;

- Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli, tom 1, 2014;

- Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli, tom 2, 2015;

- Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli, tom 3, 2015;

- Coraz mniej olśnień, 2015 – wznowienie;

- Lady M., 2016;

- Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty, tom 1, 2016;

-Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany, tom 2, 2016;

- Alicja w krainie czasów. Czas odzyskany, tom 3, 2017;

- Ostatnia chowa klucz, 2017;

- Kości proroka, 2018.

 

polecam

Kamilla Dulkowska

 

 

 

 

PROCEDURY I WYTYCZNE ZWIĄZANE Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

OBOWIĄZUJĄCE OD 1 WRZEŚNIA 2020 ROKU W BIBLIOTECE I CZYTELNI SZKOLNEJ

ZESPOŁU SZKÓŁ BUDOWLANYCH I PLASTYCZNYCH W GRUDZIĄDZU

 

 

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie, nauczyciele i  pracownicy niepedagogiczni Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu.

2. W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).

3. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca. W przypadku większej liczby osób przebywających w bibliotece, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 - 2 m.

4. W bibliotece ZSBiP dostępna jest usługa przyjmowania zwrotów i udostępniania księgozbioru na zewnątrz.

5. W bibliotece ZSBiP nie ma wolnego dostępu do księgozbioru (zwłaszcza zakupionego w ramach NPRC) i pomieszczeń bibliotecznych. Wszystkie książki podaje nauczyciel bibliotekarz.

6. Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce zaleca się wcześniejsze umówienie (przez dziennik elektroniczny lub e – mail) i zamówienie poszukiwanych tytułów.

e – mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

7. W czytelni internetowej jednocześnie mogą przebywać dwie osoby, które pracują przy odrębnych stanowiskach komputerowych z zachowaniem zasad obowiązkowej odległości 1,5 – 2 m.

8. Ważne wydarzenia biblioteczne i czytelnicze prezentowane będą na stronie internetowej szkoły w zakładce: „BIBLIOTEKA/Nasza biblioteka” i/lub „AKTUALNOŚCI”.

9. Czytelnicy, którzy będą chcieli zwrócić bądź wypożyczyć zbiory biblioteczne, zobowiązani są do przebywania w bibliotece w maseczce ochronnej zakrywającej usta i nos.

10. Po wejściu do pomieszczeń bibliotecznych wszyscy czytelnicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem dezynfekującym.

11. Dezynfekcja rąk jest obowiązkowa także przed i po pracy na stanowisku komputerowym w czytelni szkolnej.

12. Lada biblioteczna będzie dezynfekowana po każdym czytelniku.

13. Pomieszczenia biblioteczne będą na bieżąco wietrzone (co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć).

14. Każda zwrócona książka i/lub czasopismo obowiązkowo będzie przechodzić 2- dniową kwarantannę. Książki i/lub czasopisma opisane datą zwrotu odkładane będą na specjalnie do tego celu przeznaczone półki. Po okresie kwarantanny włączone zostaną do księgozbioru i mogą być udostępniane innym czytelnikom.

 

 

 

 

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI I CZYTELNI SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2020/2021:

 

PONIEDZIAŁEK: 7.45 - 13.45

WTOREK: 7.45 - 13.45

ŚRODA: 7.45 - 13.45

CZWARTEK: 7.45 - 13.45

PIĄTEK: 7.45 - 13.45

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM

KAMILLA DULKOWSKA - NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ

 

 


 

KONKURS FOTOGRAFICZNY NA FACEBOOK’U „PORTRET Z KSIĄŻKĄ”


Biblioteka Miejska w Grudziądzu – Dział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza wszystkich zainteresowanych powyżej 16 roku życia do udziału w  Konkursie fotograficznym na Facebook’u  o tematyce „Portret z książką”.

Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia osoby lub grupy osób z książką. Zgłoszenie fotografii do konkursu odbywa się poprzez jej wysłanie w wiadomości prywatnej na profil Fb Organizatora: https://www.facebook.com/BibliotekaMiejskaGrudziadz/.

Zdjęcie musi być w formacie JPG, a wielkość pliku nie może przekroczyć 5 MB. Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 2 zdjęcia.

Fotografia złożona na konkurs nie może być przedstawiana w innych konkursach.

Każdy uczestnik konkursu musi wypełnić i osobiście podpisać Formularz zgłoszeniowy, który stanowi załącznik nr 1 do regulaminu. Podpisany formularz należy przesłać w formie skanu lub zdjęcia wraz z pracą konkursową.

Konkurs fotograficzny trwa od 22 czerwca 2020 do 31 lipca 2020 r. Konkurs zostanie rozstrzygnięty maksymalnie do 10 sierpnia.

Do wygrania: bony podarunkowe oraz wejściówki na spotkanie z polskim autorem.

Regulaminy konkursów i karty zgłoszeniowe dostępne na stronie internetowej    Biblioteki.

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach
objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

 

 

 

 

 

17 MAJA OBCHODZIMY

ŚWIATOWY DZIEŃ TELEKOMUNIKACJI I SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO 2020

 

Czym jest społeczeństwo informacyjne? W społeczeństwie informacyjnym to informacja staje się pożądanym towarem równoważnym lub cenniejszym od dóbr materialnych. To również określenie społeczeństwa, w którym informacja znalazła szerokie zastosowanie w codziennym życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym i politycznym. W społeczeństwie informacyjnym szeroko wykorzystywane są najróżniejsze środki komunikacji do gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego staje się okazją do wyznaczania kolejnych dróg informacji oraz do wykorzystywania nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych w procesie rozwoju społeczeństwa.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego został ustanowiony 27 marca 2006 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w miejsce obchodzonego wcześniej 17 maja Światowego Dnia Telekomunikacji. Łącząc dawne określenie święta obchodzonego w tym terminie z nową nazwą przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU), postanowił obchodzić 17 maja jako Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI). Obie nazwy – ŚDSI i ŚDTiSI – są równorzędne i mogą być stosowane zamiennie, stosownie do okoliczności i aktualnej tematyki.

Zaproponowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny hasło obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w 2020 roku to:


„Connect 2030: ICTs for the Sustainable Development Goals (SDGs)”

(Technologie informacyjno-komunikacyjne dla celów zrównoważonego rozwojuw 2030 roku)


Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) w Polsce mają swój klimat, swoje środowisko i trwałą renomę swoistego festiwalu informatycznego. Publiczne debaty, specjalistyczne konferencje, imprezy popularyzacyjno - edukacyjne oraz spotkania nieformalne wzajemnie się tu przeplatają i uzupełniają, tworząc jedyną w swoim rodzaju całość. W zaplanowanych wydarzeniach uczestniczą zarówno osoby spoza branży, jak i informatycy – naukowcy, przedstawiciele biznesu, a także reprezentanci placówek edukacyjnych i administracji państwowej.

Patronem corocznych obchodów jest UNESCO oraz sekretarz generalny ITU. W Polsce organizacją obchodów zajmuje się Polskie Towarzystwo Informatyczne. Z okazji święta organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom i roli informatyki w rozwoju społecznym oraz gospodarczym. Święto jest także okazją do poruszenia problematyki związanej z bezpieczeństwem w internetowej sieci. Corocznie Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) kontynuuje założenie międzynarodowego charakteru obchodów i patronatu ITU, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, oraz udziału Fundacji ECDL, CEPIS, EUCIP i sąsiednich państw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 2020 INNY NIŻ WSZYSTKIE


 

Bez uroczystych obchodów, ale za to w doskonałym towarzystwie czytelników i książek… Dziś, 8 maja,  swoje święto mają wszyscy bibliotekarze! Dziś również rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, stał się symbolem  jedności środowiska bibliotekarskiego, determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu każdego społeczeństwa.


W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji, w  wyniku konsultacji Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza,  w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie od  8 do 15 maja, ale wyłącznie online. W ten sposób biblioteki, zwłaszcza publiczne (gminne) mogą zamanifestować swoją  obecność i działalność czytelnikom, organizatorom, użytkownikom poprzez wykorzystanie różnych form i narzędzi  komunikacji wirtualnej.  Oczywiście, w obecnej sytuacji wspieranie walki z pandemią i dbanie o  bezpieczeństwo epidemiologiczne każdego z nas jest priorytetem. Niemniej, bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne. W tym kontekście hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia. Pokażmy, że my – bibliotekarze w każdych okolicznościach  potrafimy nowocześnie działać, docierać do czytelników, utrzymać więź ze społeczeństwem odpowiadając na ich potrzeby. W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem, nawet jeśli  niektóre biblioteki nie będą miały możliwości zaznaczenia swojej obecności w wirtualnej przestrzeni.

 

Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu


„Drodzy Czytelnicy, z radością informujemy, że otrzymaliśmy wszystkie wymagane zgody i dokonaliśmy niezbędnej reorganizacji naszych placówek dla Państwa i naszego bezpieczeństwa. Od 6 maja 2020 r. otwieramy nasze filie, a od 11 maja 2020 r. wypożyczanie w Gmachu Głównym. Serdecznie zapraszamy i prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa”.

Nadal można korzystać z e-usług oferowanych przez grudziądzką bibliotekę: http://www.biblioteka.grudziadz.pl/

 

 

 

 

„UL z książkami” – HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA OSTATNI TYDZIEŃ

OD 27 KWIETNIA DO 4 MAJA 2020 ROKU

 

Czytelniczki i Czytelnicy! Ogłaszamy harmonogram siódmego i ostatniego tygodnia epidemicznych spotkań autorskich online. Czwartego maja odbędzie się 50. transmisja w „ULu z książkami”, uznaliśmy, że to dobry moment, żeby dać Wam i sobie chwilę oddechu. A co dalej? Pracujemy nad nową formułą, nie składamy piór, nie wyłączamy komputerów.

Bądźcie z nami przez ten pożegnalny tydzień, codziennie o 18.00 pisarki i pisarze specjalnie dla Was nadają zza swoich biurek, z foteli oraz – zgodnie nową polską tradycją – sprzed półek z książkami. W tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.

 

Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na naszej stronie Unia Literacka.

Występy oczywiście darmowe, ale jeśli ktoś może i chce, to jeszcze przez kilka dni trwania akcji prowadzimy zrzutkę dla pisarek i pisarzy najbardziej dotkniętych przez epidemię: zrzutka.pl/7y7brm.


HARMONOGRAM "ULowych" SPOTKAŃ OD 27.04 DO 4.05. 2020 ROKU


1. Poniedziałek 27.04 – Jacek Galiński
facebook.com/JacekGalinski.autor/

Zapraszam na spotkanie z literackim ojcem wrednej staruszki. Będzie to jedna z nielicznych okazji zadania mi pytania i popatrzenia jak męczę się z odpowiedzią. Nie ma co szukać wymówki, w tym czasie w telewizji jest tylko Korona Królów.

 

2. Wtorek 28.04 – Magdalena Parys

facebook.com/parysmagdalena

Przeczytam urywki z najnowszej powieści „Książę”, która ukazać ma się we wrześniu, tym samym opowiem o odradzającym się faszyzmie w Niemczech. Opowiem też o innej książce (piszę ją od pięciu lat) traktującej o początkach wywiadu niemieckiego po II wojnie światowej. I uwaga! – mimo wszystko postaram się nie straszyć makabryczną wizją Europy.

 

3. Środa 29.04 – Piotr Stankiewicz

facebook.com/SztukaZyciaWedlugStoikow/

Zapraszam na lajwa o stoicyzmie i filozofii, czyli o tym, co się nam przydać może w dzisiejszych czasach (bo zawsze się przydaje). Pomówimy o tym, dlaczego warto pomyśleć po stoicku i wspólnie rozkminimy, czy świat przetrwa i w którą stronę się rozpadnie. Zapraszam – do zobaczenia!

 

4. Czwartek 30.04 – Przemysław Owczarek

facebook.com/profile.php?id=1288371978

zapraszam na transowe misterium
śmierci autorskiego widma.
na wiersze z pogranicza lasu i wysypiska,
z chorej ziemi pod niebem z jadu.
wywołam widmo za pomocą gitary, okaryny, drumli i piszczałki.
występ dedykuję śp. Arkowi Kremzie

 

5. Piątek 1.05 – Agata Tuszyńska
facebook.com/agata.tuszynska.9


Zapraszam na spotkanie śladami moich książek. Opowiem o ostatniej - MAMA ZAWSZE WRACA. I o innych mamach i córkach, o rodzinnych historiach i rodzinnych historiach lęku. I czy to prawda, że niezapisane nie istnieje. Przeczytam odpowiednie fragmenty.

 

6. Sobota 2.05 – Elżbieta Pałasz
facebook.com/Elzbieta.Palasz.1

Jak wygląda trening fok? Co czuje w przestworzach pilotka odrzutowca i kiedy farmer ma wakacje? Zapraszam Was, chłopaki i dziewczynki, na opowieść o tych zawodach i jeszcze kilku innych.

 

7. Niedziela 3.05 – Marta Guśniowska
facebook.com/marta.gusniowska

Teatr czy Książka – Książka czy Teatr? Nie trzeba wybierać! Można mieć wszystko! Będąc i Pisarką i Dramatopisarką balansuję radośnie pomiędzy światem Prozy i Dramatu – i właśnie do tego Świata wszystkich – i Mniejszych i Większych – serdecznie zapraszam!

 

8. Poniedziałek 4.05 – Dorota Masłowska
facebook.com/Dorota-Masłowska-148528039114316/

W „ULu z książkami” odczytam mój Dyptyk Pandemiczny. Na ten krótki dwuesejowy cykl składają się dwa eseje powstałe w ostatnich tygodniach. Pierwszy z nich – „Problemy” to próba analizy różnych problemów, „Maska” z kolei zgłębia w szerokim kontekście kulturowym zagadnienie maski, zarówno metafizycznej, jak i tej całkowicie fizycznej. Nosić? Nie nosić? Nosić ale jak ktoś idzie znajomy zdejmować? Czy też nie nosić i zakładać gdy ktoś idzie?- posłuchajcie sami.

POLECAM!!!

 

 

 

23 KWIETNIA OBCHODZIMY

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„MAJĄ MOC DO WALKI Z IZOLACJĄ”

 

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. „Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją” – podkreśla UNESCO w przesłaniu tegorocznego święta.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 roku. Z roku na rok w dniach wokół daty 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, coraz więcej było imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem, w księgarniach odbywały się weekendy z różą, a w tysiącach bibliotek – spotkania i warsztaty. W niektórych regionach w obchody włączyły się samorządy i urzędy lokalne.

W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś 24 czerwca 2014 roku tytułem tym został uhonorowany Wrocław.

 


„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (...) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną” – napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

 

 

ŚWIĘTOWANIE W SIECI

W tym roku świętowanie przeniosło się do Internetu. Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że życie literackie przeniosło się do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze.

Działają grupy literackie i blogerzy. Na przykład portal Granice.pl przygotował akcję #ksiazkanakryzys, w której ramach internauci, czytelnicy i autorzy dzielą się w mediach społecznościowych wrażeniami z przeczytanych książek, polecają sobie ciekawe tytuły, rozmawiają o nowościach literackich. Na stronie www.ksiazkanakryzys.pl można znaleźć listę zarekomendowanych przez internautów książek, kalendarium nadchodzących spotkań autorskich, a także linki do nagrań spotkań, które już się odbyły.

Podobną inicjatywę podjęła Unia Literacka organizując na facebooku festiwal czytelniczy pod nazwą „UL z książkami” – wirtualne spotkania poczytnych pisarzy polskich z czytelnikami. Codziennie o godzinie 18. 00 literatki i literaci specjalnie dla swoich czytelników czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. – Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Więcej informacji znajdą Państwo w artykule na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”

Monteskiusz

 

 

 

 

"UL z książkami" 20.04 - 26.04.2020 r.

 

 

Wirus nie odpuszcza, my też się nie poddajemy! Dziesiątki spotkań, setki tysięcy widzów, internetowy festiwali literacki „UL z książkami” trwa. Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań autorskich, codziennie o 18.00 pisarki i pisarze specjalnie dla Was nadają zza swoich biurek, z foteli oraz z dziwnych miejsc, jakie przyjdą im do głowy – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.

Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na naszej stronie Unia Literacka.

 

 

 

HARMONOGRAM "ULowych" SPOTKAŃ  OD 20.04 DO 26.04.2020 ROKU

 

1. Poniedziałek 20.04 Justyna Sobolewska & Duch Kornela Filipowicza
facebook.com/justyna.sobolewska.54

Przeczytam opowiadanie Kornela Filipowicza, nad którego biografią pracuję. Filipowicz sprawdza się dzisiaj świetnie, nie zestarzał się, a nawet wyprzedzał swój czas. A jak będzie z jego Duchem? Może objawi się w postaci bliskiego mu zwierzęcia. Albo i nie, kto go tam wie.

2. Wtorek 21.04 – Daniel Odija
facebook.com/DanielOdija/

Przeczytam dwa, trzy monologi z mojej ostatniej książki, pt. „Przezroczyste głowy”. Będzie i śmiesznie i trochę mniej śmiesznie. Powiem też o komiksowym cyklu, pt. „Tetralogia Bardo”, który od czterech lat tworzymy i wydajemy z rysownikiem Wojtkiem Stefańcem.

3. Środa 22.04 – Klementyna Suchanow
facebook.com/klementyna.suchanow

Zabiorę na wycieczkę do Argentyny Gombrowicza. Przejdziemy się z nim trasą ze statku do miasta opisaną w Trans-Atlantyku, a potem zanurzymy w portowym i literackim Buenos Aires.

 

4. Czwartek 23.04 – Miłosz Biedrzycki
facebook.com/milosz.biedrzycki.1

Będą czytane wiersze. Będą czytane wiersze stare i nowe. Będą czytane wiersze stare i nowe, niepublikowane oraz publikowane w książkach, w czasopismach poprawnych i niepoprawnych towarzysko, a nawet w dalekim Hongkongu.

5. Piątek 24.04 – Jakub Żulczyk
facebook.com/jakub.zulczyk/

Zapraszam. Na. Lajwa.

6. Sobota 25.04 – Ewa Karwan-Jastrzębska
facebook.com/e.k.jastrzebska/


Zapraszam dzieci i dorosłych na Dobranockę Literacką w Ulu, w którym roi się od słów. Dorzucę więc kilka swoich, w tym również rymowanych i poproszę Was o wiersze w komentarzach. Tematem rymów będzie kot w kwarantannie. Podzielę się też z Wami nowym rozdziałem Bandy Michałka, który piszę teraz specjalnie dla Was. Pojawią się też podczas spotkania inni bohaterowie. Uwaga, ciekawe komentarze zostaną nagrodzone książkami, które przekazali dla Was moi wydawcy. Do zobaczenia!

7. Niedziela 26.04 – Barbara Gawryluk
facebook.com/barbara.gawryluk

Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku, rezolutnej Hedwidze i o moich ulubionych książkach z dzieciństwa. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.

 

 

ZAPRASZAMY!!!

 

 

"UL z książkami" 14.04 - 19.04.2020 r.

 

Obiecaliśmy Wam, Czytelniczki i Czytelnicy, że dopóki musicie siedzieć w domach, codziennie będziemy u Was – i słowa dotrzymujemy. Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań autorskich, w naszym „ULu z książkami” codziennie o 18.00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i niezmiennie pytają „czy już widać?” – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.


Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na naszej stronie Unia Literacka.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ OD 14 DO 19 KWIETNIA 2020 ROKU

 

1. Wtorek 14.04 Stanisław Łubieński
facebook.com/DzikaOchota/

Moja nowa książka pod wiele mówiącym tytułem „Książka o śmieciach” powinna być już w księgarniach. Ale jak my wszyscy czeka na lepszy czas. Trochę o niej opowiem i przeczytam rozdział pt. „Tajemnica żaby”.

 

2. Środa 15.04 – Jakub Szamałek
facebook.com/jakubszamalekautor/

Zapraszam do posłuchania fragmentu książki, która ukaże się tej jesieni. Rzecz traktuje o Sztucznej Inteligencji, ale nie takiej z filmów science-fiction, gdzie zawsze przybiera postać kobiety o niebieskiej skórze i niebiańskim głosie, tylko tej, która jest tu i teraz – i już zmienia nasze życie. Ale! To nie literatura faktu, tylko thriller, będą więc emocje, momenty i trupy (no, jeden). Książka nosi tytuł „Gdziekolwiek Spojrzysz” i stanowi trzeci i ostatni tom trylogii „Ukryta sieć” (ale można z powodzeniem słuchać bez znajomości poprzednich tomów). Do usłyszenia!

 

3. Czwartek 16.04 – Krystyna Lars
facebook.com/krystyna.turkowskachwinlars

Proponuję Państwu wysłuchanie Rozmyślań na obecną chwilę na temat tego, co Najważniejsze: na temat duszy i miłości ujętych w formę wiersza…

 

4. Piątek 17.04 – Katarzyna Tubylewicz
facebook.com/KatarzynaTubylewiczofficial/

Poczytam fragmenty mojej nowej książki „Bardzo zimna wiosna”, opowiem o kryzysie w szwedzkiej policji, i jak to się stało, że wiem na ten temat tak dużo. Będę mówić długo i krytycznie o słabościach szwedzkiego państwa opiekuńczego oraz o różnych ciemnych stronach Bullerbyn, a potem opowiem, jak bardzo mi Szwecja imponuje w czasie kryzysu koronawirusa, i jak trudno jest tej Szwecji nie kochać.

 

5. Sobota 18.04 Anna Dziewit-Meller
facebook.com/bukbukannadziewit/

Fragmenty „Dam, dziewuch dziewczyn” czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki :). Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie i zapodajcie im mocną dawkę dobrego feministycznego przekazu w duchu girl power. Dla dziewczynek i dla chłopców.

 

6. Niedziela 19.04 – Joanna Fabicka
facebook.com/joanna.fabicka.7

Halo, halo! Zapraszam wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Opowiem Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiłam. Pokażę Wam swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzę do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze.

 

 

Do zobaczenia!

 

 

"UL z książkami"  6.04. - 13.04.2020 r.


„Za nami już dwadzieścia spotkań, setki tysięcy widzów, a największy festiwal literacki w Polsce wcale się nie zatrzymuje! Jak obiecaliśmy, „UL z książkami” brzęczy dla Was przez całą epidemię. Codziennie o 18.00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników. Zapraszamy na czwarty tydzień spotkań, wychodzić do lasu nie można, na pewno czytacie bez przerwy, ale raz dziennie o 18.00 odkładajcie książki i zaglądajcie do nas.

Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie nagrania lądują na naszej stronie Unia Literacka”.


HARMONOGRAM SPOTKAŃ OD 6 DO 13 KWIETNIA 2020 ROKU


1. Poniedziałek 6.04 – Wojciech Chmielarz

facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz/

Szanowni Państwo, różni artyści robią w internecie różne rzeczy. Niektórzy grają, inni śpiewają. Ja nie potrafię na niczym grać, nie potrafię też śpiewać, więc będę wam czytał. Czytać też nie potrafię. To znaczy potrafię czytać, ale jeśli chodzi o czytanie na głos to czytam niewyraźnie, pośpiesznie i z lekką wadą wymowy. Także ten, miłego słuchania. Aha... I będę was jeszcze prosił o pieniądze. Ale za to będę czytał początek najnowszej powieści. Mam nadzieję, że się Państwu spodoba.

2. Wtorek 7.04 – Inga Iwasiów

facebook.com/Inga.Iwasiow/

Lubię narzekać. Przed 12 marca miałam sporo okazji do narzekania na PKP, a dziś narzekam na niemożność spędzenie dnia w podróży. Przeczytam państwu scenę wagonową dramatu „Religia”, raczej śmieszną, przynajmniej będę się starać, żeby taka była.


3. Środa 8.04 – Ewa Winnicka & Cezary Łazarewicz
facebook.com/ewa.winnicka.359
Przeczytamy fragmenty dwóch reportaży o poniemieckiej bombie w Świnoujściu, które napisaliśmy jeszcze w ubiegłym stuleciu, przedmałżeńsko, nie wiedząc o sobie nawzajem. Omówimy je krytycznie. Następnie premierowy fragment reporterskiego śledztwa o zmowie milczenia na pewnej wyspie. Oraz the best of Janusz Waluś.


4. Czwartek 9.04 – Julia Fiedorczuk
facebook.com/julia.fiedorczuk
Poczytam z nowej książki, opowiadającej o czasach, kiedy „Pod Słońcem” istniały jeszcze pory roku - było ich sześć. Poopowiadam o moim Podlasiu, o Księdze Koheleta i pięknej choć utopijnej idei Esperanto.

5. Piątek 10.04 – Stefan Chwin
facebook.com/krystyna.turkowskachwinlars

Z uwagi na czas, w którym jesteśmy przeczytam pogodne opowiadanie „Ku pokrzepieniu serc” z przekonaniem, że „miłość niejedno ma imię”.

6. Sobota 11.04 – Joanna Mueller
Dobranocka literacka dla dzieci


facebook.com/joanna.muellerliczner
Nie możesz wyruszać z domu w podróże dalekie i bliskie? Nic straconego – już w sobotę 11 kwietnia wypłyń z nami w rejs po Morzu Wyobraźni! Na czele pirackiej załogi stanie Joanna Mueller, a towarzyszyć jej będą domowi majtkowie: Janek, Agnieszka i Józio, a także stwory z książki „Piraci dobrej roboty”: Wychuchol, Hiena Irena, Manatka, Bojaki oraz Lewek, który za bardzo lubi grać w Minecrafta. Ahoj, przygodo!

7. Niedziela 12.04 – Roksana Jędrzejewska
Dobranocka literacka dla dzieci


facebook.com/roksanajw
Jestem z wami człowiekami! Florka, wirusy i torba na złość czyli z apteczki ryjówki.

8. Poniedziałek 13.04 – Joanna Bator
facebook.com/JoannaBatorProfil/
Drodzy Czytelnicy! Pojedziecie ze mną z powrotem na „Piaskową Górę” i do „Chmurdalii”? Droga powiedzie przez rogatki „Gorzko, gorzko”."UL z książkami" 30.03 - 5.04.2020 r.


„UL z książkami”, czyli wyjątkowy wirtualny festiwal literacki, gra da Was przez całą epidemię. Codziennie o 18. 00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników. Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań, wyjątkowy, ponieważ do naszego ULa przylatuje Królowa Matka, czyli sama Olga Tokarczuk. Rzadko to mówimy, ale odłóżcie książki i siadajcie przed monitorami!

 

1. Poniedziałek 30.03 – Iwona Chmielewska
facebook.com/iwona.chmielewska.official/

30 marca miałam odebrać na targach w Bolonii nagrodę za książkę Kołysanka dla babci. Ponieważ nici z tego (a w książce jest dużo o niciach) pomyślałam, że w ten dzień właśnie pokażę ją, przeczytam i opowiem o niej na żywo o godzinie 18.00. Odpowiem też na pytania, poza jednym: kiedy książka ukaże się w Polsce? Zapraszam serdecznie.

2. Wtorek 31.03 – Grażyna Plebanek
https://www.facebook.com/Grażyna-Plebanek-214575878710066/

Przeczytam nowe hasła do słownika „Słowa na szczęście…”, oby zadziałały jak Apteczka Na Czas Izolacji. Słowa łagodzące rany emocjonalne zadane w przymusowym odosobnieniu, słowa kojące po zwarciu z innym domownikiem. Okłady, kompresy, temblaki, łupki ze słów, czyli czytanie na przetrwanie. Zapraszam!

3. Środa 1.04 – Max Cegielski
https://www.facebook.com/Max-Cegielski_oficjalnie-108821030766720/

Nie będę pokazywał, jak zrobić kim-chi, tylko przeczytam fragmenty z mojej nowej książki. Powieść (fikcja! Nie reportaż!) pod tytułem „Prince Polonia” ukaże się – miejmy nadzieję –
w maju/czerwcu tego roku w wydawnictwie Marginesy. Lata 80te: PRL, Szczecin, Delhi, Singapur, Katmandu. Joseph Conrad, Brygada Kryzys i Danuta Lato po raz pierwszy razem na scenie.

4. Czwartek 2.04 – Radek Wiśniewski
facebook.com/autorautor74/

Wiele lat pisałem i wydawałem wiersze. Proza, mówiłem, po czterdziestce. Kiedy miałem trzydzieści dziewięć lat zacząłem szkicować. Potem długo pisałem. Potem poprawiałem
i nabierałem szacunku dla pracy prozaików. Wreszcie ją wydałem. Sama książka też trans-migrowała przyjmując rozmaite postaci. Dzisiaj jest, a ja mimo, że minęły trzy miesiące od jej wydania dalej się cieszę z tego że jest. W czwartek trochę o niej opowiem, o tym jak ją pisałem, jak ją można czytać, sam sobie zadam pytania i sam na nie odpowiem a potem przeczytam jakiś dłuższy kawałek, żeby wszystkich ukołysać. Pozdrawiam i zapraszam.

5. PIĄTEK 3.04 – OLGA TOKARCZUK
https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil/

Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny.

6. Sobota 4.04 – Pszczółek Grzegorz Kasdepke
https://www.facebook.com/gkasdepke/
Jako truteń, a nie pszczółka przeczytam opowiadania, do których napisania zainspirowały mnie właśnie pszczoły - miejskie pszczoły mieszkające na dachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Jedna z nich stała się bohaterką dopiero co wydanej książki „Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata”. Tak więc UL Z KSIĄŻKAMI wreszcie będzie miał naprawdę coś wspólnego z ulem…

Zapraszam młodszych i starszych, melomanów, jak i tych, którzy muzyki nie znoszą - obiecując jednocześnie, że nie będzie nazbyt słodko, za to na pewno śmiesznie. Choćby z tego względu, że podczas transmisji na żywo połączymy wczesny polski wieczór z australijską głęboką nocą; będę zaspany i starszy o jeden dzień od czytelników oraz słuchaczy w Polsce - a na dowód, że jestem w Australii być może nawet stanę na głowie!

7. Niedziela 5.04 – Pszczółka Joanna Olech
https://www.facebook.com/joanna.olech.7
W charakterze pszczoły z UL-a pokażę najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat, ulubionych przeze mnie autorów. Takie przy których śmiałam się/beczałam (niekiedy na przemian). A także kilka absolutnie wyjątkowych, których nie oddam nawet moim wnuczkom. Jeśli zdążę, to opowiem może o Miziołkach (?).

Serdecznie polecam

 


FACEBOOKOWA AKCJA STOWARZYSZENIA UNIA LITERACKA pod nazwą "UL z książkami"


Stowarzyszenie Unia Literacka organizuje w sieci wirtualne spotkania poczytnych pisarzy polskich z czytelnikami. Akcja nosi nazwę „Ul z książkami” i będzie trwała do końca epidemii. Codziennie o godzinie 18.00 na facebookowej stronie Unii Literackiej można spotkać ciekawych polskich twórców.

 

 

Plan na najbliższe spotkania:

1. 26 marca – Bianka Rolando (literatura podróżnicza, encyklopedie, słowniki, poezja, religia);

2. 27 marca – Małgorzata Gutowska – Adamczyk (autorka poczytnej serii „Cukiernia pod Amorem”, literatura piękna i młodzieżowa, literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna, literatura dziecięca);

3. 28 marca – Justyna Czechowska (tłumaczka z języka norweskiego i szwedzkiego, autorka artykułów, antologii);

4. 29 marca – Marta Guzowska (kryminał, sensacja, thriller, literatura młodzieżowa i literatura dziecięca).

Będę na bieżąco informować Was o kolejnych spotkaniach. Zachęcam do uczestnictwa i życzę niezapomnianych wrażeń.

 


21 LUTEGO: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwany także Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Główną ideą obchodów jest podkreślenie znaczenia różnorodności językowej dla ochrony różnorodności kulturowej świata, a także dla rozwoju zrównoważonego społeczeństw.

Hasło obchodów Dnia w roku 2020 „Języki bez granic” (Languages without borders) podkreśla znaczenie języków lokalnych, często wspólnych dla społeczności po obu stronach granicy, dla budowania pokojowych relacji między nimi, a także dla ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Wspólnota kultur i języków to częste zjawisko wśród lokalnych społeczności w Afryce Podsaharyjskiej czy Ameryce Łacińskiej.

21 lutego, w siedzibie UNESCO zorganizowane zostanie całodzienne wydarzenie, na które złoży się, w sesji porannej – uroczystość poświęcona językom transgranicznym („przekraczającym granice państw, istniejącym ponad granicami państw”), a w popołudniowej okrągły stół na temat języka suahili – złożonego z ponad 20 lokalnych dialektów języka pełniącemu od pokoleń rolę lingua franca dla kilkunastu krajów Afryki wschodniej i południowo - wschodniej, w tym całego regionu Wielkich Jezior Afrykańskich.

Języki ojczyste mają ogromne znaczenie dla realizacji Celów Agendy 2030, w tym szczególnie Celu 4., mówiącego o zapewnieniu powszechnego dostępu do edukacji oraz zapewnieniu wszystkim ludziom umiejętności czytania, pisania i liczenia, a także wiedzy i umiejętności niezbędnych do promowania zrównoważonego rozwoju, zrównoważonego stylu życia oraz kultury pokoju i globalnego obywatelstwa.

Promocja wielojęzyczności i ochrona języków ojczystych są od dawna na liście zagadnień priorytetowych UNESCO. Zagadnienie to staje się szczególnie istotne w sytuacji rosnącej co roku liczby języków ginących. Szacuje się, że spośród ponad 6 tysięcy istniejących obecnie języków, połowa zagrożona jest wyginięciem. Zaledwie kilka procent istniejących języków reprezentowanych jest w Internecie – największym powszechnym środku komunikacji. Z najnowszych danych wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a 40 procent populacji świata nie ma obecnie dostępu do edukacji w swoim języku ojczystym. Jednocześnie, wraz z językiem ginie cały zasób wiedzy tradycyjnej i niejednokrotnie także związana z nim kultura rdzenna małych, lokalnych społeczności.

Dla uczczenia tego ważnego dla naszej kultury dnia biblioteka szkolna przygotowała wystawkę upamiętniającą Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego, a na 27 lutego zaplanowany został konkurs poprawnościowo – ortograficzny dla uczniów chcących sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego.

Organizatorkami Szkolnego Konkursu Poprawnościowo – Ortograficznego są:

- pani Kamilla Dulkowska

- pani Anna Lewicka

oraz pani Małgorzata Wieruszewska Brzózka.

 

Źródło: http://www.unesco.pl/kultura/article/27/21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-7/

 

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU’2020

 

11 lutego pod hasłem „ Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” obchodzimy po raz szesnasty Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku. Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, a także łącząc zaangażowanie wielu instytucji i rodziny, czyli najbliższego otoczenia młodego człowieka. Internet to przestrzeń, która niesie za sobą wiele korzyści, ale także niebezpieczeństw. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

 

 

GRUDZIĄDZ… MOJA MAŁA OJCZYZNA

SPOTKANIE Z PANEM WIESŁAWEM HAWEŁKO – WIZO

DLA UPAMIĘTNIENIA 100. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY

 

23 stycznia gościliśmy w Naszej Szkole - grudziądzkiego poetę, pisarza i fascynata historią miasta - pana Wiesława Hawełko – Wizo. Gość przybliżył zaproszonej młodzieży drogę Grudziądza – naszej małej Ojczyzny do odzyskania pełnej niepodległości. Opowiedział o najważniejszych dla miasta postaciach z tego okresu: Józefie Włodku, Wiktorze Kulerskim, generale Józefie Hallerze, generale Stanisławie Pruszyńskim i oczywiście o marszałku Józefie Piłsudskim. W swej opowieści, pan Hawełko nawiązał również do czasów PRL – u i współczesności.

 

Gościa powitał wicedyrektor pan Krzysztof Badźmierowski. Krystian Woźniak zaprezentował krótki rys historyczny i kalendarium 147 lat niewoli Grudziądza. Natomiast Wiktoria Kasprzycka na tle muzyki Fryderyka Chopina zaprezentowała zebranym hymn Grudziądza zatytułowany „Nasz Gród” . Utwór powstał we wrześniu 1937 roku. Jego autorką jest Eleonora Jorkasch – Koch. W trakcie spotkania była także okazja do pośpiewania. Chętni uczniowie wraz z Wiktorią śpiewali piosenki „Hej, hej ułani” oraz „Ten kraj” autorstwa Jana Pietrzaka.

 

Uroczystość dla upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy zorganizowały: pani Kamilla Dulkowska, pani Anna Lewicka, pani Sylwia Press i pani Katarzyna Wierzbowska.

 

W aranżacji wnętrza wykorzystano gadżety militarne i meble nawiązujące do epoki, wykorzystano książki o Grudziądzu dostępne w bibliotece szkolnej a także prace uczniów i nauczycieli Liceum Sztuk Plastycznych, które udostępniły: pani Wioletta Dolewska i pani Iwona Liegmann.

Naszemu zacnemu Gościowi serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję patriotyzmu

i historii oraz za poświęcony czas!!!

 

 

 

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

 

Od 13 listopada do 20 grudnia 2019 roku biblioteka szkolna oraz Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków” zapraszają na mikołajkowo – świąteczny kiermasz książek. Wydarzenie czytelnicze odbędzie się w bibliotece szkolnej.

W ofercie kiermaszowej znajdują się m. in.:

- kolorowanki i łamigłówki dla dzieci,

- poezje i aforyzmy,

- książki edukacyjne, słowniki,

- książki psychologiczne, pozycje o zdrowiu i hobby,

- kulinaria,

- oraz beletrystyka.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z TOMASZEM SEKIELSKIM W KLUBIE AKCENT

 

20 listopada odbyło się spotkanie z Tomaszem Sekielskim, będące zwieńczeniem projektu "Tylko nie mów nikomu - historia pewnego dokumentu", dofinansowanego przez Urząd Miejski w Grudziądzu. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu.

 

 

Tomasz Sekielski - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Twórca filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, a także autor książek. Scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu", dotyczącego wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim w Polsce, który wywołał ogólnokrajową dyskusję. Wraz z Andrzejem Morozowskim był współgospodarzem programu "Teraz my!" w TVN. W trakcie swojej kariery zawodowej Sekielski związany był z redakcjami TVN, TVN24, TVP1, TVP Info, Wprost, Nowej TV, Wirtualnej Polski i Onetu. W 2018 roku zapoczątkował własny kanał na YouTube. Otrzymał szereg nagród dziennikarskich, w tym Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, Wiktora, Grand Press (2006), Telekamery (2007, 2008) i MediaTory (2010).

 

 

 

 

 

MARIUSZ SZCZYGIEŁ W GRUDZIĄDZU

 

 

W Klubie Akcent przy ul. Wybickiego 38/40 gościł reporter i pisarz Mariusz Szczygieł. Spotkanie odbyło się 19 listopada (wtorek) o godz. 18:00 w ramach projektu "Spotkanie na żądanie". Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura.

 

 

Mariusz Szczygieł - mieszka w Warszawie. Jest miłośnikiem czeskiej Pragi. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za "Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku "Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk-show "Na każdy temat". Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach ("Gottland", "Zrób sobie raj", "Laska nebeska"). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku "100/XX". Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki "Szczygieł poluje na prawdę" w tygodniku reporterów "Duży Format" – dodatku do "Gazety Wyborczej". Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. "Nie ma", za którą 6 października 2019 zdobył Nagrodę Literacką "Nike" i  dostępna w bibliotece szkolnej (została zakupiona z dotacji w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa").

 

 

 

 

PROGRAM UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

W RAMACH AKCJI Czytaj PL

POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

I MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

 

Do 30 listopada potrwa trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych został zgłoszony i zakwalifikowany do programu. W ramach projektu otrzymaliśmy trzy specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Wystarczy pobrać na smartfona lub inne urządzenie darmową aplikację Woblink.com i zeskanować kod z plakatu, aby otrzymać na miesiąc darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Instytut Książki zamierza wnieść do dotychczasowych form działania nową jakość i nowe pomysły. Mają one na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów, zachęcając ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób. Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma za zadanie popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Plakaty z kodem do pobrania oraz tytułami książek znajdują się przy szatni, na tablicy ogłoszeń przy sekretariacie oraz w gablocie biblioteki szkolnej na parterze. Książki zaproponowane w ramach programu dostępne są również w bibliotece szkolnej.

Zapraszam wszystkich chętnych do polowania na swoją książkę i życzę przyjemności podczas czytania.

Koordynatorem akcji w ZSBiP jest pani Kamilla Dulkowska

 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

Z GENERAŁEM DYWIZJI WOJSKA POLSKIEGO W STANIE SPOCZYNKU – BOGUSŁAWEM PACKIEM

W czwartek, 24 października delegacja uczennic z klasy II LP wraz z panią Kamillą Dulkowską, uczestniczyła w spotkaniu autorskim z generałem Bogusławem Packiem - wojskowym i naukowcem, profesorem nauk społecznych, doktorem habilitowanym nauk wojskowych, generałem dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, autorem wielu książek z zakresu wojskowości oraz Honorowym Uczniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Grudziądzu. Spotkanie dotyczyło zagadnień związanych z wojskiem i obronnością kraju. Połączono je z promocją najnowszej książki pana Generała zatytułowanej Wojska Specjalne Sil Zbrojnych RP. Pan General jest osobą pełna pasji i energii, ma świetny kontakt z młodzieżą i wspaniałe poczucie humoru.

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH`2019

 

W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem:

 

„Wyobraź sobie…”

 

Czytanie, a rozwój wyobraźni

 

„Czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają pierwsze spotkanie ze sztuką. Literatura może stać się wspaniałym przewodnikiem pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać otaczający go świat, zmusza do myślenia, do zastanawiania się, analizowania, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk. Książka sprzyja koncentracji uwagi, relaksuje i wpływa wyciszająco, jest zatem doskonałym sposobem na ciekawe i przyjemne spędzenie czasu wolnego. Rynek oferuje nam wiele interesujących książek, spośród których każdy może znaleźć coś tematycznie odpowiadającego jego upodobaniom i dzięki temu czytanie będzie rzeczywiście przyjemnością.

 

 

 

 

Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych  ogłasza:

II edycję akcji pn. „Książkowa lista przebojów”,

akcję biblioteczną pn. „Słodkie wypożyczenia”,

IV edycję akcji „Podaruj książkę bibliotece”.

Ponad to zainteresowanym uczniom i nauczycielom proponujemy udział w warsztatach „ Kreatywne tworzenie zakładek”. Szczegóły akcji i warsztatów zostaną ogłoszone w osobnym komunikacie i na stronie internetowej szkoły w „Aktualnościach”.

 

Zapraszamy!!!

 

 

 

 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ LINGAS - ŁONIEWSKĄ

 

W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej będzie gościła wrocławska pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca o godz. 18:00.

Agnieszka Lingas-Łoniewska - autorka ponad 30 bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Kocha zwierzęta, ma cztery koty i psa. Zwana przez swoich czytelników Dilerką Emocji. Od lat prowadzi autorską akcję "Karma zamiast Kwiatka" i na licznych spotkaniach autorskich zbiera karmę dla zwierzaków, którą potem przekazuje do wrocławskich fundacji.

W 2016 r. zajęła II miejsce w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" Kobieta Wpływowa, a od 2017 r. jest członkinią Kapituły Literackiego Debiutu Roku. W wolnym czasie, kiedy nie pisze (a zdarza się to czasami), kocha czytać i oglądać seriale kryminalne, jej pasją są także nordic walking i robótki ręczne.

 

 

 

 

 

 

 

KIERMASZ WYDAWNICTW GRUDZIĄDZKICH

 

13 i 14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbędzie się kiermasz wydawnictw grudziądzkich organizowany z okazji Dni Grudziądza.

Podczas kiermaszu dostępnych będzie wiele publikacji o Grudziądzu, albumów, przewodników, kalendarzy, roczników, broszur i widokówek.

Do nabycia będą nowe tytuły takie jak: "Grudziądz. Historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904-1945" Andrzeja Gawlaka, Włodzimierza Grabowskiego, Dawida Schoenwalda, "Grudziądz, jakim go widzę" Wiesława Hawełko i powieść "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz.

Albumy "Grudziądz na starej karcie pocztowej" będzie można kupić w obniżonej cenie 30 zł.

13 czerwca kiermasz czynny w godz. 9:00-14:00, natomiast 14 czerwca od 9:00 do 18:00.

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice!

 

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych czytelników zamiłowanie do książek.

Pani Irena Koźmińska, prezes fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w liście do rodziców zwraca uwagę, że „Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość. Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, język i ich wartości przejmuje. Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne. Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono na dalszym etapie edukacji. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji - sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla młodzieży ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły, w której dziecko ma możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla młodych ludzi książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Nie zapominajmy o korzyściach dla młodzieży, które płyną z czytania. Zachęcajmy swoje dzieci do częstego korzystania z biblioteki szkolnej.

W celu promowania czytelnictwa wśród uczniów powstał program rządowy o nazwie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który od tego roku szkolnego realizowany jest również w naszej szkole.

nauczyciel bibliotekarz

w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu

Kamilla Dulkowska

 

 

 

 

DOTACJA Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych otrzymała środki finansowe w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO "NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020” Priorytet III: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Program będzie realizowany od 30 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. W tym czasie planujemy zakup książek o wartości 15 000,00 zł, z czego 12 000,00 zł otrzymaliśmy ze środków dotacji
i 3 000,00 zł sfinansujemy ze środków własnych, a także szereg imprez i wydarzeń czytelniczych.


 

 

 

 

 

 

"LETNIA CZYTELNIA"

 

 

W sobotę 8 czerwca w godz. 11:00 - 14:00 zapraszamy grudziądzan do Biblioteki Miejskiej na festyn czytelniczy

w ramach projektu "Letnia Czytelnia”.

W ogrodzie biblioteki urządzimy "Letnią Czytelnię" - nowe miejsce na działania kulturalno-edukacyjne dla mieszkańców miasta i turystów. Wyposażymy ją w: przestrzenny namiot, stoliki, leżaki oraz kącik dla malucha. Do dyspozycji odwiedzających będą książki, czasopisma z oferty bookcrossingowej oraz gry planszowe i edukacyjne.

W okresie wakacji (24 czerwca - 19 sierpnia) w poniedziałki będą się tu odbywały dwugodzinne zajęcia literacko - plastyczne oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które poprowadzą pracownicy Działu dla Dzieci i Młodzieży.

W pozostałe dni "Letnia Czytelnia" będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy Biblioteki Miejskiej. Odwiedzający będą mogli skorzystać z dostępnych w bibliotece czasopism i książek oraz planszówek. Przygotowany zostanie kącik z materiałami plastycznymi dla dzieci. Będzie to także dobre miejsce do organizowania spotkań dla seniorów czy innych grup np. Klubu Kobiet Aktywnych, Dyskusyjnych Klubów Książki, Klubu Gier Planszowych.

"Letnia Czytelnia" zakończy działalność 13 września.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATARZYNA GROCHOLA W GRUDZIĄDZU

 

W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej będzie gościć jedna

z najpopularniejszych polskich pisarek Katarzyna Grochola. Spotkanie odbędzie się

w środę 5 czerwca o godz. 18:00.

Zapraszamy!

 

 

  

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Październik już od blisko dwudziestu lat jest miesiącem, w którym swoje święto obchodzą biblioteki szkolne. Święto zostało zainicjowane w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Od 2008 roku, zamiast jednego dnia, który przypadał zwykle na czwarty poniedziałek października, można świętować cały miesiąc, tydzień lub tylko jeden dzień. W tym czasie biblioteki szkolne organizują wystawki, konkursy, akcje czytelnicze i imprezy okolicznościowe. celem tych działań jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,
w nauce oraz rozwijaniu pasji i zainteresowań nie tylko czytelniczych. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych co roku obchodzimy pod innym hasłem. Hasło tegorocznego bibliotecznego święta brzmi:

 

"Książka to przyszłość"

 

Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych włączając się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłasza akcję pn.:

  1. "Książkowa lista przebojów"
  2. "Podaruj książkę bibliotece" - III edycja na rok szkolny 2018/2019
    oraz warsztaty kreatywnego tworzenia zakładek do książek. Szczegóły akcji i warsztatów zamieszczone są na stronie internetowej szkoły w "Aktualnościach".  
    Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału!!!

 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI I CZYTELNI

W ROKU SZKOLNYM 2020/2021:

PONIEDZIAŁEK

7.45 – 13.45

WTOREK

7.45 – 13.45

ŚRODA

7.45 – 13.45

CZWARTEK

7.45 – 13.45

PIĄTEK

7.45 – 13.45

  Free joomla themes, forum web hosting.

Stworzona przez ZSBiP