Liceum Sztuk PlastycznychLiceum Plastyczne utworzono na wiosnę 2000 roku w Zespole Szkół Budowlanych. W 2005 roku opuścili je pierwsi absolwenci. Zdawali starą maturę i egzamin  dyplomowy ze specjalizacji wystawiennictwo. Młodsze roczniki- po reformie szkolnictwa- specjalizują się w reklamie wizualnej oraz w technikach rzeźbiarskich i uczą się 4 lata.


W programie szkoły obok przedmiotów ogólnokształcących odbywają się zajęcia praktyczne w pracowniach plastycznych (rysunku, malarstwa, rzeźby, projektowania i reklamy wizualnej) oraz lekcje teoretyczne z historii sztuki. Uczniowie odwiedzają wystawy w muzeach i galeriach, a pod koniec roku szkolnego planowane są atrakcyjne plenery. Mimo, że szkoła istnieje zaledwie pięć lat, to może pochwalić się sukcesami w konkursach plastycznych. Odnotujmy najważniejsze: Grand Prix dla Alicji Buzanowskiej i wyróżnienie dla Anny Żuchowskiej w Ogólnopolskim Konkursie na Exlibris- Radom 2004, II nagroda dla Weroniki Mądrzejewskiej w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Plastycznych AIDS- tolerancja (2001 rok), nagroda dla Radosława Stańca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegamy pożarom” (2002 rok). Utworzenie Liceum Plastycznego, przygotowanie dla niego pracowni było możliwe dzięki umiejętnościom i pracy uczniów oraz nauczycieli zawodu z budowlanki, szczególnie klas zasadniczych. Oprócz życzliwości władz miasta i zaangażowania Wodociągów pojawiły się także firmy dostarczające potrzebne materiały i wykonujące darmowo bardziej skomplikowane prace budowlane, jak np. Trops, Fakro, Rigips, Unitas czy Ekobud. Inne współpracujące ze szkołą firmy, a nawet osoby prywatne, pomagają wyposażyć pracownie i obniżyć koszty wyjazdów na plenery. Należy wymienić chociaż niektóre: Lemigo, PZU S.A., Przedsiębiorstwo Budowlane M-2, Zakład Energetyczny, Elektra, Inwestprojekt, Elpa- Bis, LewTech, Polpak, Waspol, GZMleczarskie, KRD, Feniks. Zainwestowanie potrzebami swoich uczniów przejawiają również władze Miasta i Gminy Grudziądz, Radzynia Chełmińskiego, Dragacza, Jeżewa i Rojewa. Szczególnie zasługi dla tej szkoły ma znany rzeźbiarz mieszkający w Grudziądzu, pan Ryszard Kaczor. W rozwój placówki, wspierając ją materialnie i rzeczowo, pozyskując kolejnych sponsorów i pomagając w organizacji imprez szkolnych. Uczniowie odpłacają miastu, wykonując prace na rzecz różnych instytucji. Rysunki, obrazy, płaskorzeźby oraz rzeźby zdobią wiele obiektów Grudziądza. Na ścianach oddziałów dziecięcych Szpitala i w przychodniach specjalistycznych widnieją namalowane przez licealistów postacie z bajek. Na obelisku poświęconemu pamięci Tadeusza Bora Komorowskiego umieszczony jest odlew popiersia generała wykonany przez Ilonę Kraskowską, jego kopia będzie również zdobić ścianę poświęconą patronowi Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Jednym z  zasadniczych elementów dekoracyjnych sali konferencyjnej stacji uzdatniania wody grudziądzkich Wodociągów stanowią pokaźne płaskorzeźby ze stworami morskimi.


Dla gimnazjalistów każdego roku organizowane są konkursy, a ich wyniki ogłaszane w czasie „dni otwartych”. Wraz z  towarzyszącą im wystawą prac plastycznych stanowią formę promocji edukacyjnej oferty szkoły. Zainteresowani nauką w Liceum Plastycznym mogą przez cały rok uczestniczyć w nieodpłatnych zajęciach warsztatowych. Spotkania te mają charakter konsultacji i kursu przygotowującego do egzaminu wstępnego. Kandydaci uzyskują informacje o poziomie swoich umiejętności oraz o warunkach, jakie trzeba spełnić, żeby zostać przyjętym. Patrząc na prezentowane podczas wystaw najlepsze prace uczniów LP, wielu gimnazjalistów zaczyna wątpić w swoje szanse. Niepotrzebnie. Są to bowiem przede wszystkim efekty kształcenia. Najbardziej jest to widoczne w rzeźbach wykonanych przez uczniów, którzy pierwsze doświadczenia pracy w glinie przeżyli na zajęciach w naszej pracowni. Mimo tego rezultaty są imponujące. W ramach rekrutacji szkoła poszukuje przede wszystkim młodych ludzi z predyspozycjami i potencjałem twórczym. Każdy, kto nieśmiało marzy o malowaniu, rzeźbieniu czy pracy w reklamie, powinien spróbować swoich sił  w naszej szkole.

 


 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w bezpłatnych zajęciach z rysunku i malarstwa. Spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 15.10 w naszej szkole, w sali 42. Zajęcia prowadzi pani  mgr Wioletta Dolewska.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Do strony Liceum Plastycznego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Free joomla themes, forum web hosting.

Stworzona przez ZSBiP